Dünya Kupası kuralarına büyük tepki:Skandal

Platini ve Blatter'in ülkelerinin Dünya Kupası kuralarında en kolay gruba düşmeleri yeni bir tartışma başlattı.

Dünya Kupası kuralarına büyük tepki:Skandal

2014 Dünya Kupası grup kuraları çekildi... Hakem hataları ile finallerin biletini alan Platini'nin ülkesi Fransa dün de kupanın en kolay grubuna düştü. Horozlar'ın rakibi Blatter'in ülkesi İsviçre, Ekvator ve Honduras oldu.

Platini ve Blatter'in ülkelerini yer aldığı E grubu "skandal" olarak yorumlandı.

Brezilya'nın 12 Haziran-13 Temmuz 2014 tarihlerinde evsahipliği yapacağı 2014 FIFA Dünya Kupası'nın kura çekimi yapıldı. 12 Haziran'da Sao Paulo'da açılışı yapılacak futbolun en büyük organizasyonu öncesinde 8 grup belli oldu. Açılış maçı Brezilya ve Hırvatistan arasında oynanacak. Dünya Kupası biletini play-off'ta alan ve rövanş maçında hakem hataları sonucunda Ukrayna'yı 3-0 deviren Fransa, tüm otoritelere göre en kolay guruba düştü.

KURAYI SANKİ KENDİLERİ ÇEKTİ

E Grubu'nda mücadele edecek olan Fransa'nın rakibi İsviçre, Ekvador ve Honduras.

ÖLÜM GRUBU NEFES KESECEK

8 grubun içinde en zor grup olarak D Grubu gösteriliyor. Ölüm Grubu olarak adlandırılan bu grupta Uruguay, İtalya, Kosta Rika ve İngiltere boy ölçüşecek.

Gruplar:

A GRUBU: Brezilya, Kamerun, Meksika, Hırvatistan

B GRUBU: İspanya, Avustralya, Şili, Hollanda

C GRUBU: Kolombiya, Japonya, Fildişi Sahilleri, Yunanistan

D GRUBU: Uruguay, İtalya, Costa Rika, İngiltere

E GRUBU: İsviçre, Ekvator, Honduras, Fransa

F GRUBU: Arjantin, Nijerya, İran, Bosna Hersek

G GRUBU: Almanya, Gana, ABD, Portekiz

H GRUBU: Belçika, Cezayir, Güney Kore, Rusya

Dünya Kupası finalleri grup müsabakalarında İngiltere, Uruguay ve Kosta Rika ile aynı gruba düşen İtalya ile ilgili ülke basınında, "skandal" olarak değerlendirilen kuralar eleştirildi.

"İtalya bedel ödüyor" başlığını atan ülkenin yüksek tirajlı spor gazetelerinden La Gazzetta dello Sport'un haberinde, kurada İtalya'yı çeken Fransız eski milli oyuncu Zinedine Zidane ve bu yıl değişik bir kura çekimi metodu izleyen FIFA Başkanı Sepp Blatter tenkit edildi.

Blatter'ın ardından, "Zidane'ın da İtalya'ya, 2006 Dünya Kupası finalinde Marco Materazzi'ye attığı kafa gibi kafa attığı" ifade edilen haberde, Zidane'nın çektiği kurayla "gök-mavililerin, İngiltere ve Uruguay ile aynı grupta olması bir yana, boğucu nem ve maçlar için fazla mesafe kat etmek durumunda kaldığı" da belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *