Dünya futbolunda DEPREM! İsviçre polisi FIFA yetkilerini..

İsviçre polisi, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle FIFA yetkilerini gözaltına aldı.

dunya futbolunda deprem! bu sabah...İsviçre Adalet Bakanlığı, 100 milyon doların üzerinde  rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında 2 FIFA başkan yardımcısının da bulunduğu 7 kişinin isimlerini açıkladı.

İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, soruşturma  kapsamında 7 kişinin gözaltına alındığı ve bunların arasında FIFA başkan  yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da yer aldığını belirtti.

Gözaltına alınanların tam listesi şöyle: 

  1. FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Güney Amerika Futbol  Konfederasyonu (CONMEBOL) Başkanı, Uruguaylı Eugenio Figueredo
  2. FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Kuzey Amerika, Orta  Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Başkanı İngiliz Jeffrey  Webb
  3. FIFA İcra Kurulu Üyesi, Kosta Rikalı Eduardo Li
  4. FIFA üyesi ve Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Jose Maria Marin
  5. FIFA yetkilisi, Orta Amerika Futbol Birliği (UNCAF) ile Nikaragua  Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha
  6. Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF) Ateşesi  İngiliz Costas Takkas
  7. Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) İcra Kurulu Üyesi ve  Venezuella Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel

Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada ise, FIFA yetkililerinin  tanıtım ve medya firmalarından 1990 yılından bu yana rüşvet aldığı iddiasının  araştırıldığı ve gözaltına alınanların sorgulanacağı belirtilmişti.

Rüşvet veren  firmaların, Latin Amerika'da düzenlenen turnuvaların medya, pazarlama ve  sponsorluk haklarına bu sayede sahip olduğu ve yasal olmayan ödemelerin ABD  bankalarına yapıldığı öne sürülüyor.

Olayın birkaç saat ardından ise İsviçre  Başsavcılığı, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para  aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkında soruşturma açmıştı.

Gözaltılar, 29  Mayıs'ta Zürih'te düzenlenecek FIFA'da yeni başkanın seçileceği 65. FIFA Kongresi  öncesinde gerçekleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir