'Drogba ve Sneijder satılabilir...'

Galatasaray Spor Kulübü Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, medyada yer alan tüm transfer haberlerinin yüzde 99'unun yalan olduğunu söylerken şu an olmasa da Drogba ve Sneijder'in satılabileceğini belirtti.

'Drogba ve Sneijder satılabilir...'

Galatasaray Spor Kulübü Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, Değer Okşar'ın sorularını yanıtladı.

Gündemle ilgili her konuda açıklamalar yapan Şükrü Ergün, Mancini, yabancı sınırlaması, transfer gelişmeleri, Drogba'nın sözleşme durumu, genç oyuncu transferleri ve F.Bahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu'nun konuşmalarıyla ilgili gerçekleri ve düşündüklerini anlattı.

- Galatasaray bu sezon büyük beklentilerle başladı. Şampiyonlar liginde önemli hedefler, ligde şampiyonluk, Türkiye Kupası... sezon başında çalkantılı bir dönem olsa da Galatasaray, bunu atlatmasını bildi ve üç kulvarda da yoluna devam ediyor. Galatasaray'ın ilk yarı değerlendirmesini sizden rica edeceğim.

"Bildiğiniz gibi geçen sene güzel bir sezon geçirdik. Bu sezona da gene sizin belirttiğiniz gibi çok iyi yüksek hedefler ve iyi ümitlerle başladık. Peş peşe gelen beraberlikler, ondan sonra antrenör değişmesi, onun üzerinden çıkan bir sürü spekülasyon dengeleri oynattı tabi. Liderle aramızdaki puan farkı tahmin etmediğimiz ölçüde açılmaya başladı ama biz hiçbir zaman ümidimizi kaybetmedik. Gördüğünüz gibi takım toparlandı sezonun ilk yarısının ortasından itibaren belli bir düzen oturdu ve başarılı sonuçlar gelmeye başladı. Şampiyonlar liginde geldiğimiz yer malum, kimleri elediğimiz malum. Türkiye kupasında ve şampiyonlukta da iddiamız devam ediyor ve biz bu sene kupayı ve şampiyonluğu Türkiye'de alacağımıza canı gönülden inanıyoruz."

"MANCINI DEĞİŞİK BİR HAVA GETİRDİ"

- Peki Fenerbahçe'nin 8 puanlık avantajı sizi korkutuyor mu? Şampiyonluğa hakikaten camia olarak inanmış durumda mı Galatasaray?

"Hedefe kilitlenmezseniz ve başarıya inanmazsanız başarının gelmesi zaten mümkün değil. Üç puanlık sistemde 8 puan çok önemli bir fark değil bu daha önce örnekleri yaşandı. Daha açık daha çok puan farklarından kapatarak şampiyon olan takımlar da oldu. Bunların hepsini gördük yani onun için biz bunu yaptık daha önce yaptık yine yaparız"

- Fatih Terim çok önemli bir teknik direktör Galatasaray ve Türk futbolu adına. Galatasaray'da yaşadığı başarılar malumunuz; ancak Mancini'nin de yeni bir hava getirdiğini düşünüyor musunuz Galatasaray'a, Galatasaray taraftarlarına, Galatasaray camiasına... İtalyan hocanın futbol takımına yeni bir enerji, yeni bir soluk getirdiğini düşünüyor musunuz?

"Yani, geldi kendi stilini getirdi bir kere; çok farklı bir stil . Son derece batılı bir anlayış, rahat bir antrenör. Ama aynı zaman kendi içinde disiplini olan bir insan. Öz çalışma disiplini olan bir insan. Değişik bir hava getirdi ve oyuncularla çok iyi bir bağ kurdu. Bizim adaptasyonu bizim tahmin ettiğimizden ne mutlu daha çabuk oldu."

"YABANCI SINIRLAMASI KANUNSUZ"

- Bundan sonra Galatasaray'ın hedefleri çok yüksek, Galatasaray Türkiye'nin Avrupa'da en başarılı takımı. Bir de yabancı sınırlaması var. Bu Galatasaray'ın önünü engelliyor mu, kesiyor mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

"Yabancı sınırlaması sadece Galatasaray'ı değil Türk futbolunun da önünü kesiyor. Bunun nedenlerine, niye konduğuna, detaylarına girmek istemiyorum. Aşağı yukarı bu konu ile ilgili olan herkesçe malum. Bu tasarrufun arkasında ne gibi hesapların yattığı; ama şunu söyleyeyim ki bu son derece kanunsuz bir olay ve sonunda mahkemeden dönecektir. Bunun başka bir hal çaresi yok, çünkü Türkiye'nin taraf olduğu ve imzaladığı uluslar arası anlaşmalar var ve buna aykırı hareket ediyor şu anda Türk futbolu federasyonun ön ayak olmasıyla"

"TFF TÜRK FUTBOLUNA ZARAR VERİYOR"

- Türkiye Futbol Federasyonu'nun yönetimini nasıl buluyorsunuz ? Yani sezon başından beri Galatasaray ile ilgili gerginlikler de oluyor. Çok açık bir soru size; Türkiye Futbol Federasyonu yönetimini tarafsız buluyor musunuz?

"Hayır bulmadığımı da her zaman söyledim bu yüzden ceza da aldım ama düşüncelerimi hissiyatımı belirtmeme, ifade etmeme, kimse engel olamaz. Dolayısıyla ben futbol federasyonun tarafsız olmadığına da inanıyorum, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Türk futboluna zarar verdiğine de inanıyorum şu an itibarıyle"

- Bundan sonraki dönemde yani federasyonun değişmesinin gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Kimler tarafından yönetilmeli Türkiye Futbol Federasyonu?

"Türkiye Futbol Federasyonun yönetiminin değişmesi gerektiğine inandığımızı kulüp olarak seçimin ertesi gününden itibaren söylemeye başladık. Türkiye'de, Türk futbolu ve Türk sporu içinde, Türk futbolunu ileriye götürecek yönetim kurulu kadroları vardır"

"DROGBA VE SNEİJDER SATILABİLİR"

- Galatasaray'da çok konuşulan iki isim var. Didier Drogba ve Wesley Sneijder! Taraftarlar çok seviyor bu iki futbolcuyu; özellikle Drogba'yı... Önümüzdeki sene Drogba ile ilgili ve Sneijder ile ilgili ne gibi bir durum söz konusu? Satılmaları mümkün mü bu iki futbolcunun?

"Şimdi mümkün mü diye sorarsanız ayrı cevap veririm, satılacaklar mı diye sorarsanız ayrı cevap veririm. Satılmaları mümkün. Her oyuncunun satılması mümkün tabi, ama satılacaklar mı? Hiç zannetmiyorum! Öyle bir durum yok ortada. Kendileri de gitmek istemediklerini zaten belirttiler biliyorsunuz"

- Galatasaray'ın transfer politikası bundan sonraki dönemde nasıl işleyecek genç futbolculara mı yöneleceksiniz?

"Şimdi Galatasaray, çatısı kurulmuş bir takım. Ama yaş ortalaması biraz yüksek. Dolayısıyla biz bu çatıyı bozmadan, takımın yaş ortalamasını düşürmek için genç sporculara yöneldik ve öyle devam edecek. Yaş ortalamamızı düşürerek daha genç daha aktif ve daha enerjik bir takım kurma yolundayız"

"BAŞARISIZ OLMA LÜKSÜMÜZ YOK"

- Sayın başkan önderliğinde yönetim kurulu olarak en önemli hedefiniz nedir Galatasaray'da?

"Bizim önümüze koyduğumuz bazı hedefler var. İdari hedefler, var sportif hedefler var. İdari hedeflerden bir tanesi ve çok önemli olduğuna inandığımız bir hedef; kulübün idaresinin tamamen kurumsallaşması hedefi. Bunun adımları 1-2 yıl önce atıldı, tabi onun sancıları oldu, halen bu sancılar aşılmış değil. Ama Galatasaray ki bunu başarmamak için hiç bir neden yok ve başarmama gibi lüksü de yok. Galatasaray bu kurumsallaşmayı başarırsa Türk futbolunun önü açılır. Çünkü artık bu futbol camiasında hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Bir tanesi bu.

Diğeri de sportif hedefler. Tabi biliyorsunuz önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa'nın ilk 10 takımı arasında olmak ve önemli kalıcı başarılar kazanmak"

- Galatasaray bir futbol kulübü değil bir spor kulübü. Yani sadece futbol değil basketbol, voleybol branşlarında, diğer amatör branşlarda oldukça başarılı. Geçtiğimiz sezonlarda da görüyoruz; gerek Tekerlikli Sandelye Basketbol Takımı olsun, gerek sutopu, gerekse yüzme, kürek olsun bu dallarda da önemli başarılar elde ettiğini görüyoruz Galatasaray'ın. Bununla ilgili bir yapılanma söz konusu mu gelecek dönemde?

"Zaten öyle bir yapılanmamız var işte kurumsallaşmanın bir bacağı burayı etkiliyor zaten. Yani bu branşların kendi kendine yeterli ekonomik olanakların oluşması lazım futbolu tırtıklamamaları lazım. Zaten UEFA kriterlerine göre böyle bir şey artık mümkün değil. Bunun için uğraşıyoruz büyük ölçüde de o kısmını becermiş durumdayız."

"İDDİALARIN YÜZDE 99'U YALAN"

-Taraftarlar çok heyecanlı, bekliyorlar. Devre arası transferleri ya da sezon sonunda yapılacak transferler her gün gazetelerde televizyonlarda farklı isimler ortaya atılıyor. Özellikle yabancı futbolcuların isimleri taraftarları da heyecanlandırıyor Türkiye'de de konuşulan isimler var. Veysel Sarı, Tarık Çamdal, Salih Kayserispor'dan bunlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

"Sizde bu işin içindesiniz yıllardır transfer dönemlerinde yüzlerce isim ortaya atılır. Bunların %95 veya hatta %99'u gerçek dışıdır. Yani bunun bir sürü nedeni olabilir. Yani haber üretmek isteyen muhabirlerin, haber bulamayan muhabirlerin haklı olarak bir şey yazmak zorunda oldukları için yazdıkları hayali haberler olabilir. Menajerlerin oyuncuların değerlerini artırmak ve piyasalarını yükseltmek için kendi kasıtlı verdikleri haberler olabilir.

Bir sürü nedeni olabilir. Bunlar olacaktır bu işin doğasında var ama dediğim gibi yani Galatasaray'ın bir transfer bir scouting ekibi var. Hocanın talepleri var o talepler ve scouting ekibinin getirdiği bulguların karşılaşması sonucunda hazırlanmış bazı listeler var. Bu listelerin peşinden giden ve o ilişkileri kurup götüren profesyonel kadrolar var. Bu iş son derece profesyonel bir şekilde yapılıyor. Transfer sezonu yani açıklanması gerektiği zamanda o isimler teker teker açıklanıyor zaten biliyorsunuz"

"4. YILDIZIMIZI ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR"

- Sizin de dahil olduğunuz yeni yönetim ile birlikte Galatasaray'da bir modernleşme; yönetim tarzında bir kurumsallaşma, kulübü daha da ileriye götürme söz konusu. Tabi ki Galatasaray'ın futbol anlamında, öyle zannediyorum ki en önemli hedefi bu sezon 4. yıldızı takabilmek bu anlamda Galatasaray'ın önünün kesildiğini düşünüyor musunuz?

"Kesinlikle düşünüyorum. Yani Galatasaray'ın 4. yıldızı takmaması için dört bir koldan çalışma var gibi geliyor bana. Nerelerden var diye sormayın söylemeyeyim ben. Ama siz anlıyorsunuz ne demek istediğimi. Onun için benim kafamda bir nedeni de var zaten bunun. Bunu daha önce de söyledim; futbol endüstrisi çok büyük bir endüstri. Dünyada büyük, Türkiye'de de, ülke ekonomisine göre oldukça büyük bir endüstri. Şimdi bu endüstrinin canlı kalabilmesi ve değer üretebilmesi için ciddi bir rekabet olması ve rekabetin ilgiyi çekiyor olması lazım. Bunun yayıncı kuruluşu var, sponsoru var, reklamı var, maçı var, var oğlu var. Şimdi Galatasaray, en önemli rakibi Avrupa'ya gitme yasağından dolayı dışarıya çıkamazken, 4. Yıldızı takıp Avrupa'da başarılar kazanırken, gelirlerini son derece arttırırsa, psikolojik olarak daha da öne geçecek. TFF böyle olursa futbola ilginin azalacağından korkuyor, Avrupa'da başarılar kazanıp insanlar dolayısıyla yani bir takım aldı gitti, geriye başkaları kaldı çok da ilgilenmiyorum durumu olabilir. Bu olunca da endüstriye olan ilgi azalacak. Bunu engellemek için Galatasaray'ın önünün kesilmesi şart."

Değer Okşar: Galatasaray'ın önü kesilirken biraz Fenerbahçe'nin ön plana çıktığını düşünüyor musunuz?

"Mahmut Uslu'nun yaptığı açıklamalar var. Ancak ceza almadı. Sedat Doğan yapmış olduğu açıklama sebebiyle 2 kez ceza aldı"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir