Demirören: UEFA'dan ceza gelirse biz de kararına uymak zorundayız

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, kulüplerin AB Statüsü ile yabancı talebini redditlerini belirtirken, baskılara rağmen istifa etmeyeceğini söyledi. Başkan Yıldırım, UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a ceza vermesi durumunda ise bu karara kendilerinin de uyacağını belirtti.

Demirören: UEFA'dan ceza gelirse biz de kararına uymak zorundayızFutbol Federasyonu'nun İstinye'deki binasında sabah yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından üyelerle birlikte basın mensuplarının karşına çıkan Başkan Demirören, gelecek sezon uygulanacak yabancı oyuncu statüsü konusunda açıklamalarda bulundu.

Kulüpler Birliği'nde yer alan 17 kulübün imzasıyla yabancı sınırlamasına ilişkin talebin toplantıda görüşüldüğünü ifade eden Başkan Demirören, "Değerlendirmelerimizi yaptık ve bunun sonucunda geçen sezon açıkladığımız 6+0+4 kuralının devamına karar verdik. Geçtiğimiz sezon kulüplerimizin sahada oynattıkları yabancı futbolcu ortalaması 4.6'dır. Bunun da dikkate alınmasını istiyoruz. Öte yandan zaten Avrupa'da oynayan kulüplerimiz o maçlarda 10 yabancısını da sahada tutabilecekler." dedi.

BUGÜN AB, YARIN AFRİKALILAR, SONRA DA MÜSLÜMANLAR DENİRSE BİZ KİMİ OYNATACAĞIZ

Yabancı sınırlamasına ilişkin ikinci talebin AB statüsünde yer alan futbolcuların sınırlama dışında tutularak serbest tutulmaları olduğunu ifade eden Başkan Demirören, buna da tepki göstererek, şunları söyledi:

"Türkiye AB üyesi değil. Türkiye'de AB statüsünde oynayamazlar. Türki Cumhuriyetlere serbest. Yarın öbür gün Afrikalı oyuncular daha sonra da müslüman oyuncular da serbestlik isterse, oynatacak oyuncu bulamayız. Biliyoruz tepkilerle karşılaşacağız, ama biz federasyon olarak verdiğimiz kararın arkasındayız. 'AB statüsü' önerisini, yönetim kurulu olarak geri çevirdik. Türk futboluna hayırlı olsun. Bize gelecek tepkileri biliyoruz ama biz kararımızın arkasındayız."

İSTİFA ETMEYECEĞİM

Bazı kulüplerin kendilerinin istifa etmesini isteyeceğini de bildiklerini kaydeden Demirören, "Federasyon'da seçimler sandıkta olur. Kulüpler sandıkta gelir dertlerini açıklarlar. TFF başkanı eski başkanlarından Haluk Ulusoy'dan icazet alacak değilim. İcazet alacağım kişiler var. Eski başkanların tecrübelerinden faydalanırız. Federasyon'da seçim 2015 yılındadır. İstifa etmeyeceğim, sonuna kadar da görevimin başındayım." dedi.

Bir gazetecinin, "17 kulüp başkanı federasyonu seçime götürürüz" sözlerini hatırlatması üzerine Başkan, "Seçim sandıkta olur. Türkiye'de bunlar bitti. Herşeyin kuralı vardır. Seçim 2015 yılındadır. Aday olanlar aday olur." diye cevapladı.

UEFA'DAN CEZA GELİRSE BİZ DE KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ

Öte yandan UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbaçe ve Beşiktaş hakkında vermiş olduğu cezalar konusunda ise Demirören, "UEFA Disiplin Kurulu iki kulübümüze ceza verdi. Kulüplerimiz bizden belge isterse veririz. Bunun dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Her koyun kendi bacağından asılır, kulüpler cezalarını çekerler. Ama kararların adil olması lazım. UEFA'nın Steaua Bükreş kararını gördük. UEFA'dan takımlarımıza adil bir karar çıkmasını bekliyoruz. Elbette biz de tepkimizi gösteririz. Federasyonumuz geçmişteki gibi gidip el öpmez." diye konuştu.

Basın toplantısında başka bir gazetecinin, "UEFA'dan gelecek yaptırımlar olursa ne yapacaksınız ?" sorusua ise Demirören, "Önce kararları görmemiz lazım. Biz almış olduğumuz kararların arkasındayız." diye konuştu.

Başkan Demirören, kulüplerin yargı sürecinin devam ettiğini ifade ederek, "Beşiktaş'ın UEFA kararı tamamen mahkame kararı ile hareket ediliyor. Yarın böyle hareket edeceksek mahkeme kararları öne geçerse tahkim ve disiplin kuralları uygulanmaz. Ancak kulüplerin cezaları varsa çekeceklerdir." diye cevapladı.

Başka bir gazetecinin, "Yöneticilere UEFA'dan men cezası çıkarsa ne olur ?" sorusuna ise Başkan Yıldırım, "UEFA'nın kararına uymak zorundayız." diye cevap verdi.

Türkiye'nin 2014 Dünya Kupası'na gitme şansının oldukça zor olduğunu ifade eden Başkan Demirören, "Gerçekçi olmak lazım. Brezilya'ya ancak şansa gideriz. Keşke Abdullah Avcı'ya dayanabilsek. Türkiye'de adam harcamak kolay." diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir