CAS hakiminden bir kötü haber daha

Eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) hakimi Prof. Dr. Türker Arslan yargıtay kararlarını yorumladı.

CAS hakiminden bir kötü haber daha

Arslan, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin futbolda şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer isimlere verdiği hapis cezalarını onamasının kesin karar olduğunu ve bu kararın ardından cezanın infazının uygulanacağını söyledi. Arslan, yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın kararını kesin olarak nitelemek gerektiğini belirterek, "Bu karardan sonra cezanın infazı söz konusu olacaktır" dedi. Kararın onanmasının ardından daha önce yatılmış süreler dışında kalan zamanın tekrar hapse girilerek infaz edilmesi gerektiğini kaydeden Türker Arslan, "Bu arada Fenerbahçe Kulübü'nde büyük boşluk doğacak, sorun doğacaktır. Aziz Yıldırım'ın başkanlığı, hapse girdiği andan itibaren bitmiş olacaktır. Fenerbahçe kendi bünyesinde genel kurul yaparak yeni başkanını ve sistemini düzene sokacaktır" diye konuştu.

TFF'YE RAĞMEN UEFA OLAYA EL ATABİLİR

Bunun dışında UEFA'da bekleyen şahıslarla ilgili dosyaların olduğunu vurgulayan CAS Hakimi Arslan, şunları söyledi:

"UEFA da bekleyen dosyaları gündeme getirebilir. Şahıslarla ilgili cezaları açıklayabilir. Ondan sonra da TFF'den de bazı taleplerde bulunabilir. Federasyon 'benim için kapanmıştır' demesine rağmen UEFA'nın böyle talebi olduğu takdirde ona uygun konu gündeme gelebilir. Kulüplerle ilgili UEFA nezdinde karar verildi. Federasyon da 'bizim için kapanmıştır' açıklamasında bulundu. Bu federasyonun ayıbıdır. Vermiş olduğu kararlar, gerçeklerle hiçbir şekilde uyuşmuyor. Asıl verilmesi gereken cezaları vermediler. TFF bu işi sadece belli noktada örtbas etti."

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Sürecin nasıl işleyeceği ve cezaları onananların ne zaman cezaevine gireceği yönündeki soruyu da Arslan, "Dosya mahalli mahkemeye gidecek. Bu birkaç gün sürer. Mahalli mahkeme, İnfaz Hakimliği'nden cezanın infazını isteyecek. Bir süre geçer. İlgililere tebligat yapılacak. Ondan sonra tutuklama işlemi olacak" ifadelerini kullandı.

Bu işin dönüşünün olmadığına dikkati çeken Türker Arslan, yeniden yargılama konusunun söz konusu olup olmadığı yönündeki soru üzerine, "Yeniden yargılama işi tamamen yasal düzenlemeyle ilgili durum. Bu aşamada olmayan konuyla ilgili konuşmak doğru olmaz" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir