Çakır Dünya Kupası'na en büyük aday

FIFA Hakem Departmanı Başkanı Massimo Busacca, TRT Spor'da yayınlanan İşte Goool programına çok önemli açıklamalar yaptı. Hakemlerin patronu Busacca, Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda Cüneyt Çakır'ın turnuva için en güçlü aday olduğunu söyledi.

Çakır Dünya Kupası'na en büyük aday

"20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda ev sahibi Türkiye turnuvadan biraz erken elendi ama gayet iyi mücadele ettiler. Bu kuraldır, Bazıları elenir bazıları finale doğru gider. Bunun dışında Türk takımı gayet güzel Fair Play kuralları içinde mücadele ederek, izleyen seyircilere de iyi bir mesaj verdi. Turnuvaya katılmak turnuvada mücadele etmek ve bu mesajı verebilmek çok önemlidir."  "20 yaş altı Dünya Kupası kapsamında Türkiye'ye gelmeden öne Konfederasyon Kupası'ndaydım. Bu turnuvadaki hakemlerin performansından çok memnunum. Antrenmanlarda gösterdiğimiz her şeyi ellerinden geldiğince yapmaya çalıştılar. Ama tabi ki hiç kimse tanrı gibi mükemmel değildir. Şunu söyleyebilirim bizim hedefimiz Dünya Kupası dır. Dünya Kupası adına iyi bir hakemlik gördük. Özellikle yarı final ve final maçlarını yöneten hakemler gayet başarılıydı."

"CÜNEYT ÇAKIR'A GÜVENİYORUM"

"Cüneyt Çakır hakkında bütün düşüncelerim pozitiftir. Çakır Kolombiya'daki Dünya Kupası'nda final maçını yönetti. Avrupa ve dünyada da çok önemli maçlar yönetmeye görev almaya devam ediyor. Kendisini sürekli geliştiriyor. Bu disiplinli çalışmanın sonucu olarak Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası için en büyük adaylardan bir tanesi. Ona güveniyoruz. Avrupa'daki hakemlerle birlikte iyiye doğru gidiyor."

"TEKNOLOJİYİ KULLANMAK..."

"Gol çizgisi teknolojisini gecen sene Japonya'daki turnuvada kullandık. Hakemlerden bize geri dönüşler çok olumlu oldu. Ama sunu söylemeliyiz; bunu uygulamak güzeldir ama mecburi değildir. Uygulayıp uygulamamak tercih meselesidir. 2010 yılında Güney Afrika'daki Dünya Kupası'nda 45 cm top içeriye girdiği halde gol verilmedi. Bunu önlemek için bazı önlemler almayı düşünüyoruz. Teknoloji çözüm değildir. Hakemlerin sadece buna güvenerek teknolojiyi kullanıyoruz diye kendi konsantrasyonlarını bozmamalı. Teknoloji sadece bir yardımdır. Hakem konsantre olmalı herşeyi izlemelidir. İlerde futbolun içinde teknolojiyi de kullanarak mükemmeli aramak daha kolay olacaktır."

"HAKEMLER FUTBOLCU GİBİ HAZIRLANMALI..."

"Profesyonel hakemlik sadece kontrat imzalamak değildir. Elit futbolcular nasıl hazırlanıyorsa hepsinin masörleri var fizyoterapistleri var, mentörleri var. Maçlara bunlarla hazırlanıyorlar. Hakeme de ayni şartlar sağlanmalı ki aynı şekilde hazırlanabilsin. Önemli bir hakem sürekli seyahat ediyor. Dinlenmesi için vakti olması gerekiyor. Özel hayati var ailesiyle vakit geçirmesi gerekiyor. Bunları yapabilmesi için de belli bir para kazanması gerekiyor. Bu şartlar sağlanır ve bu şartlarda antrenman yapabilirse hakemlerde başarılı olur."

"İLAVE HAKEM FAYDALI OLACAKTIR"

"6 hakem uygulamasının çok faydalı olduğu görülmüştür. İlave hakem uygulamasını UEFA uygulamayı düşünüyor.

Faal hakemliğimin son iki yılında bu uygulamadan ben de faydalandım. Şunu unutmamak gerekiyor bu yardımcı hakemler çok kritik kararlar verecek. Penaltı, topun içeri girip girmediği gibi maçın seyrini değiştirecek konularda çok önemli kararlar verecekler. Hakeme çok önemli bir kararda yardımcı olacak bu kişinin içten kalbinden bu konuyu benimsemesi lazım ve maçın hakemi kadar kaliteli bir hakem olması lazım. Orta hakemin de ona sonuna kadar güvenebilmesi gerekiyor."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir