Bozdağ, Alman polisinin Türk vatandaşına şiddetini sert dille kınadı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya Köln-Bonn Havalimanı'nda 51 yaşındaki Türk vatandaşı Yaşar Albayrak’a yönelik Alman polisinin uyguladığı haksız ve hukuksuz şiddeti sert dille kınadı.

Bozdağ, Alman polisinin Türk vatandaşına şiddetini sert dille kınadı

Yurtdışı Türklerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'nın Duisburg kentinde oturan Yaşar Albayrak isimli vatandaşımızın oğlu ve gelinini uğurlamak için Köln-Bonn Havalimanına geldiği sırada Alman polisinin şiddetine maruz kaldığını belirterek, "Vatandaşımız, oğlunun polisler tarafından haksız ve hukuksuz yere götürülmesine itiraz ettiği zaman Alman polisleri tarafından şiddete maruz bırakılmış ve yere düşerek bayılmıştır. Amatör kamera görüntülerinde vatandaşımızın yere düştüğü ve başında kanama olduğu net olarak görülmektedir. Almanya’da polis şiddetine maruz kalan vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum." dedi.

YASAL MÜEYYİDE UYGULANMALI

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Almanya Köln Havalimanı'nda vatandaşımıza uygulanan polis şiddetini kınıyorum. Alman yetkililerin bu konuda yapacaklarının yakın takipçisiyiz. Umuyoruz ki Alman yetkililer hukuku çiğneyen polisler hakkında yasal müeyyideleri uygularlar. Aksi, hukukun hükümetçe çiğnenmesi olur.” ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ'DAN TALİMAT

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın Basın Müşavirliği’nden edinilen bilgiye göre Köln- Bonn Havalimanında Türk vatandaşına yönelik polis şiddetini öğrenmesinin hemen ardından Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na konuyla ilgilenmeleri talimatını verdi. Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise "Şiddete maruz kalan vatandaşımızla büyükelçiliğimiz ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı ilgileniyor. Olayı, her yönüyle yakından takip ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir