Beşiktaş'ın yeni kaplanı: Kaleci Steve Mandanda

Beşiktaş'ın büyük ölçüde anlaştığı Steve Mandanda güçlü ve çevik..

“Mandanda kale içinde topa ve rakibe göre hemen pozisyon alır. Sezgileri güçlü. Geriden oyun kurarken güven verir, maç içinde konsantrasyon dalgalanmaları yaşamaz. En ciddi dezavantajı yerdeki hamlelerini geriye doğru yapması.”

besiktas-kaleci

GÜÇLÜ fizik yapısı, kale içinde topa ve rakibe göre hemen pozisyonunu alabilmesi ve pozisyon bilgisi, sezgileri, cesareti, ayakta kalarak topun çıkışına göre hamleleri ve erken yön tayin etmemesi, cephe ve yan yüksek toplardaki hakimiyeti, geriden oyun kurarken verdiği güven, oyunun yönünü değiştirebilmesi Mandanda’nın olumlu yanları. Ayrıca taktiksel disiplini iyi düzeyde olan kalecinin maç boyunca konsantrasyon dalgalanmaları yaşamaması artıları.

TOLGA VE GÜNAY İLE REKABETİ BEŞİKTAŞ’A YARAYACAK

BUNUN yanında böyle üst seviyedeki file bekçilerinin blokajlarının daha iyi olması beklenebilir. Siyahi kalecilere özgü olan geriye yığılmalarına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yerden kalkma tekniğini diz üstü yerine kalçadan dönerek yapması yerdeki hamlelerinin geriye doğru olmasına neden olabiliyor.

BEŞİKTAŞ’IN taktiksel olarak 3. bölgede oynadığı zamanlarda, savunmasının arkasındaki geniş alanı kapatabilecek yapıda bir kaleci olup olmadığını buradaki uyumu gösterecek. Ülkemizin saha ve zemin şartları yanında takıma adaptasyon süreci performansını direkt etkileyecek. Sonuçta lig liderliğinde payı olan Tolga Zengin ve Günay Güvenç’le gireceği re-kabette Beşiktaş kazanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir