Bayern özür bekliyor

Bayern Münih, futbolcusu Schweinsteiger hakkında kullandıkları başlıklar nedeniyle iki İngiliz gazetesinden özür talebinde bulundu.

Bayern özür bekliyor

Bayern Münih kulübü, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçı sonrası Bastian Schweinsteiger hakkında kullandıkları hakaret içeren başlıklar nedeniyle “The Sun” ve “The Daily Mirror” gazetelerinin çarşamba günü Bayern'in sahası Allianz Arena'da oynanacak rövanş maçı için akreditasyon taleplerini kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Kulüpten son yapılan açıklamada ise her iki gazetenin kendi baskılarında kamuoyu önünde bir özür yayınlamaları halinde çeyrek final rövanş maçı için akreditasyon taleplerinin karşılanabileceği belirtildi.

Bavyera ekibinin medya sorumlusu Markus Hörwick “Gazeteleri üzerinden özür dilemeliler. Bastian'a hakaret etmek için bu yolu seçtiler. Kendilerinden aynı yol üzerinden özür bekliyoruz” dedi.

Bayern, iki İngiliz gazetenin temsilcilerinin 9 Nisan'da Allianz Arena'nın basın tribününe alınmayacağını açıklamıştı. Hörwick, özür dilenmediği sürece bu durumun geçerliliğini koruyacağını da sözlerine ekledi.

“You dirty Schwein”

1-1 sona eren Manchester United – Bayern Münih maçında Bayern'in tek golünü atan ve son dakikada ikinci sarı kartını görerek oyun dışı kalan Bastian Schweinsteiger hakkında İngiliz bulvar gazeteleri “The Sun” ve “The Daily Mirror, Alman futbolcunun soyadında yer alan ve Almanca ‘domuz' anlamına gelen 'Schwein' kelimesinden yola çıkarak “You Schwein” ('Seni domuz'), “You Dirty Schwein” ('Seni pis domuz') başlıklarını kullanmıştı.

Bayern Münih'e destek

Aralarında Alman Spor Gazetecileri Derneği'nin de olduğu basın kuruluşlarından Bayern kulübüne destek geldi. Başkan Erich Laaser “İki gazetenin haberi de aşağılayıcı unsurlar taşıyordu. Basın özgürlüğü her şeyin üzerindedir ancak bunun da bir sınırı vardır” ifadesini kullandı. Alman Gazeteciler Birliği (DJV) sözcüsü Hendrik Zörner de Bayern kulübünün kararına destek olarak “Ana başlıklar açıkça belden aşağı seviyedeydi. Almanya'da basın etiği yönetmelikleri buna izin vermezdi” dedi. (Deutsche Welle Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir