Başpehlivan Gürbüz: Dopinge ihtiyacım yok, yasal yollara başvuracağım

Tarihi Edirne 652. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde 3 yıl üst üste başpehlivan olarak altın kemerin sahibi olan Ali Gürbüz, doping iddialarını yalanladı. Gürbüz, dopinge ihtiyacı olmadığını, hakkını arayarak B numunemin açılıp tekrar incelenmesini isteyeceğini söyledi.

Başpehlivan Gürbüz: Dopinge ihtiyacım yok, yasal yollara başvuracağım

652. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin ardından ata sporu güreşle ilgili doping iddiaları yeniden gündeme geldi. Büyük bir başarı sergileyerek 3 yıl başpehlivan olan ve alın kemeri Antalya'ya getiren Ali Gürbüz, dopingli çıktığı iddiaları üzerine avukatı Aziz Çetin'le birlikte basın toplantısı düzenledi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda Ali Gürbüz, kendilerine Kırkpınar Güreşleri'nden önce Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın doping testinin yapılması için tebligat geldiğini ifade etti. Belirlenen tarihte numunelerini verdiğini belirten Gürbüz, o gün alınan numunelerde yapılan kontrollerin temiz çıktığını söyledi.

Güreşlerden 10 gün sonra yapılan testlerde ise iki yasaklı madde çıktığını belirten Ali Gürbüz, "Yıllardır sporun içindeyim. 10 gün sonra test olacağını bildiğim halde neden ben yasaklı madde kullanayım? İlk testim negatif çıktı. 10 gün sonra ne hikmetse pozitif çıktı. Yargıda hakkımızı savunacağız. Yıllardır doping testi veriyorum. Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda da güreştim. Bu zamana kadar hiçbir şeyim çıkmadı. Kazandığım başarıların dopingle gölgelenmesine üzgünün. Hakkımızı arayacağız." dedi.

Doping testi için numune alınması ve bu testlerin yapılmasıyla ilgili kaygılarının olduğunu kaydeden Kırkpınar Başpehlivanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

, "67 kişilik liste var. Milli Olimpiyat Komitesi, birincilerden, ikincilerden ve üçüncülerden numune ister. Ya da kura ile testler alınır. Kişiye özgü alınmaz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın listesinde 67 kişi var. Bu listeyi kim hazırladı? Bu listeyi hazırlamaya Bakanlığın yetkisi var mı? Bu sorunların cevaplarını istiyorum. 67 kişilik listeden bana gelene kadar numune alındı. Geri kalan kişiden alınmadı. Geri kalan 30-40 kişiden numune alınmadı. Ben o numune alınmayanlarla da güreşmek zorunda kaldım." ifadelerini kullandı.

AMAÇLARI BENİ GÜREŞTİRMEMEKTİ

Güreşlerden önce doping testi yapılmasının amacının kendisini güreştirmemek olduğunu kaydeden Gürbüz, "İlk alınan numunede alınan sonuçları yetiştirip dopingli olduğumu belgeleyerek güreştirmeyeceklerdi." iddiasında bulundu.

Kendisinin dopinge ihtiyacı olmadığını belirten güreşçi, "İlk testimden hiçbir şey çıkmadı. 10 gün sonra pozitif çıktı. Temiz çıkmış raporum var. Köln'e güvenemiyorum. B numunemin açılmasını istiyorum." dedi.

DOPİNG EMEK HIRSIZLIĞIDIR

Basın toplantısındaki konuşmasına "Doping emek hırsızlığıdır." diyerek başlayan Avukat Aziz Çetin de, dopingi ve dopingli sporcuyu savunmak için toplantı yapmadıklarını belirtti. Ali Gürbüz'ün Kırkpınar'dan 10 gün önce doping numunesi verdiğini hatırlayan Gürbüz, "Ali ile birlikte bakanlığın listesinde 67 kişilik liste vardı. 27 kişiden sonrası inceleme yapılmamış, doping örneği alınmamış. Belek Spor Kulübü güreşçilerine hassas olarak üzerine gelinmiştir. Kırkpınar'dan sonra bir numunesi daha alınmış. 10 gün önceki temiz çıkmış. İkinci numunede doping içeren iki adet maddenin bulunduğu tarafımıza tebliğ edildi. Ali herhangi bir ilacı veya kimyasalı bilerek veya kaza ile almadığını söylüyor. Köln'de biri temiz, biri kirli iki adet numune vardır." dedi. B numunesinin Köln hariç başka yetkili bir kurumda test edilmesini isteyeceklerini belirten Çetin, "Ali Gürbüz yıllarca her boyda birincilik alarak buraya geldi. Her birinciliğinden sonra testini yaptırdı." dedi. Doping testleriyle ilgili bazı kuşkuları olduğunu belirten Avukat Çetin, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sporcularının numuneleri nereye gönderildi? Hangi merkez de yapıldı? Bunu federasyona soracağız. Ona göre de gereken açıklamamızı yapacağız." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir