Bakan Yıldız da destek verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın 'Süper Lig maçlarının gündüz oynanmasın' önerisine destek verdi.

Bakan Yıldız da destek verdiYıldız, "Ne kadar gün ışığından yararlanabilirsek bu maçlarda, statlarda olabilir ya da günlük hayatımızda olabilir bizim açımızdan daha uygundur diye düşünüyoruz. O yüzden bunu destekliyoruz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın tribün terörünün önüne geçilebilmesi için gündeme taşıdığı Süper Lig maçlarının gündüz oynanması fikrinin enerji tasarrufuna katkısının sorulması üzerine Yıldız, bu kurguya destek verdiklerini belirterek, "Enerji verimliliği, enerji tasarrufu bizim öncelikli politikalarımız arasında. Her zaman gün ışığını, ampulleri ışığından daha uygun ve önde görüyoruz. Ne kadar gün ışığından yararlanabilirsek bu maçlarda, statlarda olabilir ya da günlük hayatımızda olabilir bizim açımızdan daha uygundur diye düşünüyoruz. O yüzden bunu destekliyoruz" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'ye gelen öğrencilerden oluşan heyeti kabul Bakanlık binasında kabul etti. Yıldız, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

KIBRIS'TA ENERJİ ARAMA ÇALIŞMALARI

Kıbrıs'ta enerji arama çalışmalarına ilişkin sorulara da cevap veren Bakan Yıldız, Güney Kıbrıs yerel yönetimiyle alakalı üzerinde durulan önemli bir alan olduğuna işaret ederek, "Bu alan Kıbrıs'ın neresinde çıkarılıyor olursa olsun, Kıbrıs'ın tamamında paylaşılmadıkça bu tür projeler makul hale gelmez, legal hale gelmez, resmi hale gelmez. Her zaman söylüyoruz; uluslar arası hukuka göre münhasır ekonomik sahada tartışılan ve hukuku sağlamlaşmamış ve kesinleşmemiş aramalarda her türlü arama illegal çalışmalardır. Bunun legal hale gelebilmesinin önemli bir yolu var bu yola da açık olduğumuzu söylemem lazım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından da Kıbrıs'ın tamamı tarafından da bunun paylaşılıyor olması lazım. Aklın yolu budur" dedi.

GEZİ PARKI OLAYLARI

Yaklaşık 1 haftadır devam eden Taksim Gezi Parkı olayları ve polisin aşırı güç kullandığı iddialarını değerlendiren Bakan Yıldız, "Polislerimizle alakalı soruşturmaların ve aşırı güç kullanıldığıyla alakalı incelemeleri İçişleri Bakanlığımız yürütüyor. Bu konuda mutlaka kamuoyuyla paylaşacakları bilgiler olacaktır" ifadesini kullandı.

Bu ülkenin idaresine irade koyanların aynı hedef doğrultusunda aynı konuları ifade ettiklerine dikkati çeken Taner Yıldız, "Refahı, istikrarı sağlamak kolay olmadı. Her birimizin amacı ekonomide, siyasette, idari ve sosyal alanda ülkenin bütün bu kazanımlarını sürdürüyor olmasıdır" şeklinde konuştu.