4 yılda bitmeyen inat

Fenerbahçe Kulübü, basında yer alan transfer iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

4 yılda bitmeyen inat

La Liga ekiplerinden Atletico Madrid'e 2011-2012 sezonunun başında transfer olan milli yıldız Arda Turan burada da kendini en üst seviyeye çıkartarak dev takımların transfer sezonunda gözdesi olmayı başardı.

Bu sezonda adı Liverpool ve Chelsea gibi bir çok devle sıkça anılan Arda için hocası Diego Simeone ve Atletico yönetimi yıldız oyuncunun hiçbir şekilde başka bir takıma satılmasının gündemde olmadığını açıklamıştı. Ancak Fanatik gazetesi yazarlarından ve Galatasaraylığıyla da bilinen Yalçın Dümer transfer gündemini sarsacak bir iddia bulundu.

Yalçın Dümer yaptığı açıklamada, yüzde yüz doğru bir istihbarat olduğunu ve Arda Turan'a yakın bir isimden aldığı bilgiye göre Arda'nın yakın zamanda umreye gideceğini ve umre dönüşünde Galatasaray'ın ezeli rakibi Fenerbahçe'ye imzayı atacağını söyledi.

Dümer, bu olayın aile arasında da konuşulduğunu ve transferin uygun görüldüğünü açıkladı.

Öte yandan Arda'nın menajeri ve Fenerbahçeli yöneticiler böyle bir transferin olacağını kesin bir dille yalanlamışlardı.

Bu iddiaların üzerine önümüzdeki günlerde neler olacağı merak konusu olmuş durumda.

Fenerbahçe Kulübü, basında yer alan transfer iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Kulübün internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Yazılı ve görsel basında yer alan ve kulübümüzle irtibatlandırılan birtakım transfer haberlerinde; hiçbir şekilde gerçek olmayan astronomik transfer ücretleri ve sözde transfer pazarlıklarını içeren bazı iddialar göze çarpmaktadır. Kulübümüz; ilgili haberlere dair tek tek açıklama yapılmaması gerektiği düşüncesi ile her defasında görüş belirtmemekte ancak abartılı transfer ücreti iddialarından doğan bilgi kirliliğinden de rahatsızlık duymaktadır. Bunun yanı sıra hiçbir şekilde gerçek olmayan, yüksek bedellere dayandırılan transfer iddialarının, kulübümüze ve tüm kulüplere zarar verdiği gerçeği de açıktır. İddia sahiplerinden, transfer çalışmaları devam eden kulübümüzün ve diğer kulüplerin ortak menfaatlerini göz önünde bulundurmalarını; bu konuda haber yaparken gerekli hassasiyeti göstermelerini, önemle rica ederiz" denildi.

4 yılda bitmeyen inat

Galatasaray'da oynarken de Arda'yı almak istediğini söyleyip 15 milyon Euro bonservis bedeli bile belirleyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Türk futbol tarihinin en yüksek rakamını önerdi ancak olumlu yanıt alamadı.

G.Saray'da oynadığı dönemde de Arda'yı transfer etmek isteyen Yıldırım, dönemin başkanı Adnan Polat'a yıldız oyuncu için "15 milyon Euro bonservis ödemeye hazırım" diyerek deyim yerinde ise o günden astronomik bir değer biçmişti.

Aradan geçen 4 yıla karşın Aziz Yıldırım'ın bu inadı bitmedi. Ve 25 yaşındaki futbolcuya 1 yıl için tam 8 milyon Euro gibi çılgın bir rakam önerdiği ortaya çıktı.

Arda Turan'a, Fenerbahçe Kulübü, imza parası olarak 4 milyon Euro ve yıllık garanti para olarak da 4 milyon eurodan 5 yılı içeren transfer paketi sundu.

Teklife göre sadece ilk yıl için 8 milyon Euro ödemeyi taahhüt eden Fenerbahçe, sözleşmedeki kalan 4 yılın her biri için 4 milyon Euro ödeyecek. Türkiye'de daha önce hiçbir futbolcuya bu rakamlar teklif edilmemişti.

A.Madrid'de yıllık 2.5 milyon Euro kazanan Arda Turan'ın, Fenerbahçe'nin bu teklifini kabul etmediği öğrenildi.

'Asla gitmem' demişti

Galatasaray'ın sembol oyuncusu olduğunu ve teklifi düşünmesi halinde dahi yanlış anlaşılacağını düşünen, duyulmasını da istemeyen Arda'nın olumsuz tavrına rağmen Yıldırım'ın girişimlerini sürdürdüğü belirtiliyor.
Arda, Galatasaray'da oynarken ve Atletico Madrid'e imza attıktan sonra, "Fenerbahçe'de oynamam. Allah bana o formayı nasip etmesin" demişti.

İkna heyeti bile hazır

Arda'nın, F.Bahçe'nin yaptığı teklifi kabul etmesi adına yakın dostları da devreye girdi.

Arda'dan olağanüstü teklife gelen olumsuz yanıt, Fenerbahçe'yi pes ettirmedi. Sarı lacivertlilerin Arda'yı ikna etmek için, hala devrede olduğu ve temaslarını sürdürdüğü öğrenildi. Aynı zamanda Arda'nın çok yakın dostları olan Fenerbahçeliliği ile tanınan ünlüler de genç yıldızı prese aldı. Yıldız futbolcunun yakın çevresi de, Aziz Yıldırım'ın yaptığı tekliften haberdar oldu. Emre Belözoğlu, sık görüştüğü basketbolcu Hidayet Türkoğlu, televizyoncu Acun Ilıcalı ve Rıdvan Dilmen de Atletico Madridli oyuncunun, sarı lacivertlilerin teklifini kabul etmesi adına ikna çalışmalara başladı.

Aysal: "Dönerse bizde oynar"

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, dün Galatasaray Televizyonu'nda Arda'nın transferiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, eski futbolcularının Türkiye'de ancak sarı kırmızılı formayı giyebileceğini söyledi.

Aysal, "Arda Galatasaray'a dönebilir. Ancak şu anda onun başka öncelikleri var. İleride Türkiye'ye dönerse de Galatasaray'a döner" ifadelerini kullandı..