Bakanlık kilitlendi

İki aydır devam eden keyfî ve hukuk dışı bandrol uygulaması sebebiyle hiçbir yayınevi Risale-i Nur neşriyatı yapamazken, gelen tepkilerden bunalan Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı konuya çözüm arıyor.

Bakanlık kilitlendi

Bakanlık bürokratlarından alınan bilgiye göre, hem bu kanunsuz uygulamaya karşı gösterilen kamuoyu tepkisi, hem de yayınevlerinin üst üste yaptıkları girişimler karşısında Genel Müdürlük çıkış yolu arayışında.

Bir başvuru daha yaptık

Bandrol engelinin önde gelen mağdurlarından olan Yeni Asya Neşriyat da yasağı aşmak için teşebbüslerini sürdürüyor. Yeni Asya Neşriyat Koordinatörü Abdullah Eraçıkbaş, Bediüzzaman’ın kanunî mirasçılarından olan ve aile fertlerinin vekâletini taşıyan Seyda Ünlükul’la neşir sözleşmesi imzaladıklarını bildirdi.

Bandrol yasağı Bakanlığı kilitledi

İki aydır devam eden keyfî ve hukuk dışı bandrol uygulaması dolayısıyla hiçbir yayınevi Risale-i Nur neşriyatı yapamazken, gelen tepkiler yüzünden bunalan Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı konuya çözüm arıyor. Bakanlık bürokratlarından alınan bilgiye göre, hem bu kanunsuz uygulamaya karşı gösterilen kamuoyu tepkisi, hem de yayınevlerinin üst üste yaptıkları girişimler karşısında Genel Müdürlük çaresiz kaldı. Bugünlerde bu konu Genel Müdürlüğü fazlasıyla meşgul ederken, hukukçu ve bürokratların Risale-i Nur’un neşri noktasında herkesi memnun edecek bir çözüm için kafa yordukları belirtiliyor.

Yeni Asya Neşriyat, neşir izni için başvurdu

Öte yandan, bandrol engelinin önde gelen mağdurlarından olan Yeni Asya Neşriyat da yasağı aşmak için teşebbüslerini sürdürüyor. Neşriyat Koordinatörü Abdullah Eraçıkbaş’ın verdiği bilgiye göre, Bediüzzaman Said Nursî’nin kanunî mirasçılarından olan ve aile fertlerinin vekâletini taşıyan Seyda Ünlükul’la neşir sözleşmesi imzalayan yayınevi, kanunî mirascının hak sahibi bulunduğu Risale-i Nur Külliyatına ait daha önce yayınlanmış tüm eserlerle birlikte, bu eserlerin müellifine atfen derlenerek tanzim edilecek yeni kitapları yayınlama hakkına sahip olacak. Sözleşme dosyasının, bandrol bekleyen eserlerin sözleşmelerine eklenerek bakanlığa gönderildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir