Ana Sayfa » 


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın web sitesinde yayınladığı ÖNEMLİ bir DUYURU

Avrupa'dan Karayoluyla Türkiye'ye Seyahat Edecek Gurbetçilerimizin Dikkatine!
(8 Temmuz 2014)

Bilindiği üzere Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında inşaat devam etmektedir. Kapitan Andreevo’daki inşaatın özellikle yolcu bölümündeki kısmı büyük oranda tamamlanmış olup, geçen yolcu araçlarına tam kapasite ile hizmet verilebilmektedir.

Dolayısıyla başta gurbetçilerimiz olmak üzere Avrupa’dan Türkiye’ye karayolu ile seyahat eden yolcularımız Kapitan Andreevo ve Kapıkule Gümrük Kapısı'nı herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan kullanabilmektedir.

Öte yandan yolcularımız Bölge Müdürlüğümüzün "trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/kapikule-canli-izle" adresinde bulunan Kapıkule Gümrük Sahamızdaki yoğunluk durumunu canlı kameralarla izleyebilir, "trakya.gtb.gov.tr/yogunluk-istatistikleri/anlik-yogunluk-durumlari" adresinde bulunan canlı yoğunluk durumlarını ve ayrıca güncel duyuruları takip ederek ise 5 farklı Gümrük Kapımızdan hangisini tercih edeceklerine karar verebilirler.

Yaz Sezonu Boyunca Bulgaristan Topraklarında Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!

Yaz sezonu boyunca Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden Türkiye’ye gelecek gurbetçilerimiz başta olmak üzere, Bulgaristan topraklarında karayoluyla seyahat edecek tüm vatandaşlarımız, başta asayiş olmak üzere kaza, sağlık, yangın vs. gibi problemler yaşamaları veya acil yardıma ihtiyaç duymaları halinde Bulgaristan Devleti tarafından hizmete sokulan 112 “Bulgar Acil Yardım Hattı”nı ücretsiz arayabilecekler ve Türkçe yardım alabileceklerdir.

Ayrıca 112 Hattına sadece çağrı bırakılması halinde bile telefonun arandığı nokta GPS ile tespit edilecektir. Bulgar Emniyet yetkilileri tarafından o noktaya acil güvenlik yardımı ulaştırılacaktır. Bu hizmet yaz sezonu boyunca devam edecektir.

Vatandaşlarımızın Dikkatine Önemle Duyurulur.


( Kamera Görüntüleri alınamıyor... YENİ CANLI KAMERA İÇERİĞİ Hazırlanıyor..)
Avrupa'dan Türkiye'ye nasıl giriş yapılır?


Kapıkule Gümrük Kapısından yurda giren veya yurt dışına çıkacak yolcu araçları ve Tır araçlarının kuş bakışı görüntüleri artık internetten ve akıllı telefonlardan canlı olarak izlenebiliyor.

kapikule-canli-kamera

Kapıkule entering Turkey Customs gate or going abroad means of passenger vehicles and TR bird's eye view images from the internet and can be viewed live from smart phones.Kapıkule Einreise in die Türkei Zoll Tor oder ins Ausland zu gehen bedeutet, von Personenkraftwagen und Perspektive Bilder TR Vogels aus dem Internet und können live auf Smartphones angezeigt werden.Капъкуле въвеждане Турция Митнически врата или пътуване в чужбина означава на пътнически превозни средства и поглед изображения TR птичи от интернет и могат да бъдат гледани на живо от интелигентни телефони.Kapıkule in Turkiet Tull grind eller resa utomlands innebär av personbilar och TR fågelperspektiv bilder från Internet och kan följas i realtid från smarta telefoner.Kapikule invoeren van Turkije de douane poort of naar het buitenland betekent van personenauto's en eye view beelden van internet TR vogel en is live te volgen vanaf smartphones.

Türkiye’de ilk kez Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüze bağlı Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük Kapılarına ilişkin istatistikler 2012 yılında web üzerinden yayınlanmaya başlanmıştır. 2013 yılında ise yine Türkiye’de ilk defa Kapıkule Gümrük sahasından canlı kamera görüntüleri yayınlanmaya başlandı.

Böylece, özellikle yaz aylarında yurda gelen gurbetçilerimiz Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat ederken akıllı cep telefonlarından veya yolda konakladıkları tesislerdeki internet olanaklarından faydalanarak Kapıkule’deki yoğunluğu canlı olarak görerek isterlerse diğer kapılarımızı tercih edebilecekler.

REKOR: Geçtiğimiz yılların Ağustos ayı ortalamalarına göre % 400’ü aşan bir çıkış gerçekleşti.

Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, Türkiye'ye doğru yola çıkmadan Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki TRAFİK YOĞUNLUĞU'nu canlı olarak 24 saat izleyebiliyor.

Yaz döneminin başlamasıyla birlikte Avrupa'daki gurbetçiler memleketlerine doğru yola çıkıyor. Binlerce kilometrelik yolu araçlarıyla kat eden gurbetçi vatandaşlar anavatanlarına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Gurbetçilerin Türkiye'ye girişte en fazla kullandığı gümrük kapısı ise Kapıkule. Hamzabeyli, Pazarkule ve İpsala gibi alternatif sınır kapıları olmasına rağmen gurbetçiler daha kolay olması nedeniyle Türkiye'ye girişte Kapıkule'yi kullanıyor. Bu durum bazı günlerde gümrük sahasının dolmasına ve gurbetçilerin uzun sahada beklemesine neden oluyor.

Ağustos ayının son haftasında Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı gümrük kapılarında rekor seviyede yoğunluk yaşandı. Bölge Müdürlüğümüzce, gurbetçilerimizin özellikle Perşembe ve Cuma günlerinde yoğun olarak gelecekleri düşünülerek tüm tedbirler alındı. Ancak, özellikle 29 ve 30 Ağustos tarihleri başta olmak üzere, Ağustos ayının son haftasında gerçekleşen yoğun çıkış talebi tüm tahminlerimizin üzerine çıktı. Geçtiğimiz yılların Ağustos ayı ortalamalarına göre % 400’ü aşan bir çıkış gerçekleşti.

Çıkış talebindeki yoğunluk, Türkiye sınır kapılarının karşısındaki Bulgaristan ile Yunanistan Gümrük ve Polis memurlarının tam kapasite çalışmalarına ve rutin muayene formalitelerini azaltmalarına rağmen bu talepleri karşılamakta zorlanmalarına neden oldu. Bu yüzden de, Bulgaristan ve Yunanistan gümrük sahalarında oluşan yoğunluk Bölge Müdürlüğümüzün gümrük sahalarına yansıdı. Kapıkule başta olmak üzere Bölge Müdürlüğümüzün gümrük sahaları tamamen doldu, hatta sahalarımızın dışında kilometrelerce kuyruklar oluştu. Oluşan yoğunluk ve kuyruklar doğal olarak, birçok sıkıntı ve şikâyeti de beraberinde getirdi. Medyamızda da yayınlanan haberler genelde bu şikâyetler üzerinden yansıtıldı.

Bu beklenmeyen yoğunluklar Trakya Gümrük Kapılarının hemen hemen tamamında TARİHİ ÇIKIŞ REKORLARININ KIRILMASINA DA YOL AÇTI. 29.08.2013 tarihinde başta İpsala olmak üzere, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük sahalarında tüm zamanların araç ve yolcu çıkış sayısı rekorlarına ulaşıldığı gözlendi.Bu tarihten 1 gün sonra 30.08.2013 günü, yani Zafer Bayramında tüm rekorlar tekrar kırıldı. Yani iki gün üst üste adı geçen 4 gümrük kapısında tüm zamanların ÇIKIŞ SAYISI REKORU KIRILDI.

29.08.2013 günü 24 saatlik süre içersinde tüm Avrupa kapılarımızdan toplam 13.786 yolcu aracının çıkışı yapılarak rekor kırılmıştı. 30.08.2013 Cuma günü ise toplam 15.732 yolcu aracının ve 73.031 Yolcunun çıkış işlemi yapılarak tüm zamanların en fazla yolcu aracı ve yolcu çıkışının yapıldığı gün olarak rekor kırılmıştır. Daha önce bu rekorlar, toplam 11.150 yolcu aracının ve 64.938 yolcunun yurda çıkış işleminin yapıldığı 13.08.2009 gününe aittir.

Başka bir deyişle, 30.08.2013 Cuma günü Trakya Bölge Müdürlüğüne bağlı Gümrük Sahalarından yaklaşık “her 5 saniyede 1 Yolcu Aracı” Avrupa’ya çıkış yapmıştır.

Aşağıdaki grafiklerden de ayrıntılı bir şekilde görülebileceği gibi, 30 Ağustos tarihinde başta İpsala olmak üzere, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy kapılarımızda tarihi rekor seviyelerinde çıkış sayılarına ulaşıldı. Rekor kıramayan tek kapı Kapıkule idi, fakat orada da rekor direkten döndü. 25 araç daha çıkmış olsa idi Kapıkule’de de rekor kırılabilecekti. Üstelik Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bulgaristan Sınır Kapısı olan Kapitan Andreevo’da inşaat çalışması devam etmesine rağmen, tüm zamanların en yoğun 5 çıkışının yapıldığı günlerden 3’ü yine bu hafta 28-29 ve 30.08.2013 tarihlerinde üst üste 3 gün ile en yoğun ilk 5 gün içersinde yerini aldı.

Durumun önemini anlamak açısından 2012 Ağustos ayındaki günlük araç çıkışı ortalamasına bakmak faydalı olacaktır ve bu rakam 2.489 civarındadır. Oysa 2013 yılının Ağustos ayının son haftasının ortalaması ise 10.300 ile yaklaşık 4 misli artış olmuştur. Son bir haftada 72.000 yolcu aracı, 330.000 yolcu Trakya Gümrük Kapılarından Avrupa'ya çıkmıştır. Günlük ortalama olarak bakacak olursak, bu rakam 10.000'den fazladır. Buna da Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü olarak ‘REKOR HAFTASI’ diyebiliriz.

Tüm zamanların en yoğun günlerinde defalarca ‘REKOR’ miktarlarda çıkış işlemini başarıyla gerçekleştiren Bölge Müdürlüğümüz sahalarında görevli tüm personelimiz ile bu sahalarımızın karşılarındaki Yunanistan ve Bulgaristan Gümrük Sahalarında tüm kapasitelerini zorlayarak görev yapan Yunan ve Bulgar meslektaşlarımızı kutlar, kendilerine teşekkür ederiz.

Kapıkule – İpsala Gümrük Canlı Kameralar” üzerine 19 düşünce

 1. AHA GELDIM

  Kardesler, o kapikuleden sonra yol ustunde olan restorantlara amman dikkat edin.. Ben bi gittim, hem tavuk eti bozuk çikti, hem de fiyatlar avrupadan çok daha pahali.

  Oooohhhh be, vatana vardik diye oturup bir turk usulu yemek yiyelim dedik, vallah rezalet çikti.

  Edirnenin merkezinde super yemekler, hoteller var, hem uygun ve temiz hem de TURKIYEMIZ…

 2. Feriha Emir

  byee byee !! Türkiyeyee geldiiikkk………… byyee byee avrupaaaaaa :)))

  yook böylee bir duyguu yaa, Allah herkese hayirli yolculuklarr nasib ederr insallahh

 3. AV. ÇAĞDAŞ ATEŞ

  ALNININ TERİ İLE ÇALIŞAN YURT İÇİ VE YURT DIŞI TIR ŞOFÖRLERİMİZ MAALESEF LOJİSTİK FİRMALARINDAN EMEKLERİNİN KARŞILIKLARINI ALAMAMAKTADIRLAR.

  LOJİSTİK FİRMALARI ŞOFÖRLERİMİZİN HARCIRAHINA ESAS KIDEMİNİ ÖDEMEMEKTE VE DİĞER İŞÇİLİK HAKLARINI HUKUKUN ÖNGÖRDÜĞÜ MİKTARDA YATIRMAMAKTADIR.

  LOJİSTİK FİRMASI TARAFINDAN BİR HESAPLANAN HAKLAR MAHKEMELER TARAFINDAN ON HESAPLANMAKTADIR.

  ŞOFÖRLERİMİZİN EMEKLERİNİ ASLA PATRONLARA YEDİRMEYECEĞİZ. SAYGILARIMLA 05543336547

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>