Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde süper artış!

Zorunlu Trafik Sigortası'nda teminat ve ödemede yapılan son düzenlemeler ile poliçe fiyatları uçuşa geçti

zorunlu trafik sigortasi primleri ucusa gectiZorunlu Trafik Sigortası primlerindeki değişiklikler araç sahiplerini isyan ettirdi.  Poliçe yenilemek isteyen ya da yeni sigorta yaptırmak isteyen otomobil sahipleri prim fiyatlarını duyunca şok oluyor. İlk kez sigorta yaptıranlar 546 TL, daha önce kaza yapmış araçlar bin lira ve üzeri prim ödüyor. Sigorta primleri yüzde 200'e kadar arttı.

Karayolları Zorunlu Trafik Sigortası’nda 1 Haziran 2015 tarihinde başlayan yeni dönemde teminatlar yükseltilip, kapsam genişletildi ve sigorta poliçesi fiyatları büyük hızla yükseldi.

KAZA YAPAN ARAÇLARIN PRİMLERİ DE UÇTU: Zorunlu Trafik Sigortası’nda Hazine Müsteşarlığı sigorta fiyatlarını 2014 yılından beri serbest bırakmış, ancak haksız rekabetin önüme geçebilmek için teminat oranlarını belirlemeye devam etmişti. Haziran ayındaki yeni düzenlemeyle birlikte teminatlar ve ödeme şartları değiştirilince sigorta şirketleri de poliçe fiyatlarını önemli derecede yükseltti. Bilindiği gibi trafik poliçeleri, yaşanan kazalarda hatası bulunmayan tarafın maddi ve manevi hasarlarını ödüyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte poliçe fiyatları da yükselirken, kaza yapan ve sigorta şirketlerine hasar ödeten sürücülerin primleri daha da artış gösterdi. Örneğin 2015 için, İstanbul’da bir binek Otomobil trafik sigortası alt limiti 546 TL olarak belirtiliyor.

FİYATLAR İLLERE GÖRE DEĞİŞİYOR: Zorunlu Trafik Sigortası'ndaki 'başlangıç fiyatı' illere göre değişiyor.

Primlerden binek otomobiller için En yüksek olan iller:

  • 696 TL ile Batman.
  • 626 TL ile Erzurum,
  • 612 TL ile Mardin

oldu.

Primlerden binek otomobiller için En ucuz iller:

  • 287 TL’lik primle BURDUR,
  • 287 TL’lik primle ÇANAKKALE,
  • 293 TL’ ile BALIKESİR.

TEMİNAT KAPSAMI DA DEĞİŞTİRİLDİ: Teminat dışında kalan hallerde de düzenlemeler yapıldı. Buna göre, ilgili Terörle Mücadele Kanunu'nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre sigortalının sorumlu olmadığı zararlar teminat dışında olacak. Düzenlemeyle sigortalının, olayı ihbar süresi de 5 günden 10 güne çıkarıldı.

BİN LİRA SİGORTA PRİMİ: Yeni düzenleme sonrasında kaza yapan ve bunun karşılığında hasar ödemesini alan sürücü poliçesini yenilemek istediğinde, karşısına 900 ila 1.000 TL gibi prim çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir