Zeybekçi: "Amacımız harita çizenlerden olmak"

Bakan Zeybekçi, ''Türkiye'nin ve hükümetimizintek amacın ekonomi haritalarının planlayıcılarından ve çizenlerinden biri olmaktır" dedi.

zeybekci: amacimiz harita cizenlerden olmakEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Dünyanın yeniden yapılandığı, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) gibi entegrasyon hareketleriyle ekonomik haritaların yeniden çizildiği bu dönemde, Türkiye'nin ve hükümetimizin tek amacı bu haritaların planlayıcılarından ve çizenlerinden biri olmaktır" dedi.

Ekonomi Bakanlığı Hikmet Esen Konferans Salonu'nda, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen 3. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda konuşan Zeybekci, küreselleşmenin her alanda daha fazla hissedildiğini, dünyanın bir ucundaki gelişmenin öbür ucunu çok hızlı bir şekilde etkileyebildiğini, bu ortamda ticaret müşavirlerinin Türkiye ve ekonomi için öneminin çok büyük olduğunu söyledi. Zeybekci, ticaret müşavirlerine, "Sizler görev yaptığınız yerlerde bu ülkenin gözü, kulağı, eli, kolusunuz. Sizler bizim Ankara'dan İstanbul'dan dokunma imkanı olmayan noktalara erişimimizi sağlayan temas noktalarımızsınız" diye seslendi.

Zeybekci, 1990'larda Türkiye'nin dış politikasından ekonomisine, yönetiminden siyaset anlayışına yaşadığı sancının arkasında bir anlamda doku uyuşmazlığının mevcut olduğunu ifade ederek, ülkeye biçilmek istenen pasif-edilgen rolün olduğunu ve bunun Türkiye'ye her alanda zarar verdiğini, zaman kaybettirdiğini düşündüklerini belirtti.

Türkiye'nin, proaktif ve ilkeli tavrıyla bölgesinde ve dünyada dikkati çektiğini ifade eden Zeybekci, ekonomi ve ticaret diplomasisinde de artık Davutoğlu'nun liderliğinde geçmişin edilgen yapısından oyun kuran ve ön alıcı bir yapıya dönüştüğünü bildirdi. "Dünyanın yeniden yapılandığı, TTIP ve TPP gibi entegrasyon hareketleriyle ekonomik haritaların yeniden çizildiği bu dönemde Türkiye'nin ve hükümetimizin tek amacı, bu haritaların planlayıcılarından ve çizenlerinden biri olmaktır" diyen Zeybekci, kendisini başkalarının etki alanı olarak görmeye alışmış bir zihniyetin bağımsız bir etki alanı oluşturmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Zeybekci, bu zihniyet dönüşümü ile Türkiye'nin artık, bölgesiyle ve dünya ile yalnızca entegre olmayı hedefleyen değil, entegrasyonun şartlarını belirleyen bir noktada olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bir 'merkez ülke' olarak Türkiye'nin, tarihten aldığı sorumluluk ve güçle, aynı dili, aynı kültürü, aynı coğrafyayı ve aynı inancı paylaştığı geniş kültür coğrafyasında, sürdürülebilir bir şekilde hammadde ve enerji geleceğini garanti altına alarak, tüketim alışkanlıklarını belirleyen ve tüketim ağlarını kontrol edecek bir güç olacaktır. Kültür coğrafyamızda tüketim ve üretim yapısını belirleyen bir güç olmak, Türkiye'ye tarihin yüklediği bir sorumluluk, adeta medeniyet görevidir. Çünkü, tarih bize şu gerçekliği çok açık bir biçimde söylüyor, Türkiye güçlü ve zengin oldukça kültür coğrafyamız da barış, refah ve huzur içinde yaşamaktadır."

-"Tüm dünyadaki müşavirliklerimizi yeniden kurguluyoruz"

Bakan Zeybekci, son dönemde yeniden yapılandırdıkları DEİK ile eş zamanlı olarak tüm dünyadaki müşavirliklerini yeniden kurguladıklarını belirterek, Türkiye'nin 2023 hedeflerine uygun olarak özel sektör ve devletin uyumlu bir şekilde aynı hedefe kenetlenmesini sağladıklarını vurguladı. Afrika açılımı başlatıldığında birilerinin bu projeyi bildik eleştirilere tabi tuttuklarını ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Sonra zatıalinizin Dışişleri Bakanlığı döneminde ulaşılan sonuç kimin haklı olduğunun en somut ispatı olmuştur. 11 büyükelçilikten 39'a çıktığımız bu süreçte dış ticaret hacmimiz 4 milyar dolarlardan bugün 30 milyar dolarlara yaklaştı. Türk Hava Yolları, Afrika'da en çok noktaya uçan havayolu haline geldi. Talimatlarınızla bugün yine ülkemizi yeni başarılara götürecek birçok adımı Afrika'da ve dünyanın birçok noktasında atmaya devam ediyoruz. Bu konferansın öncekilerden ayrı üç özelliği de var. Birincisi; ülkemizin genel siyasi politikalarının yürütücüsü müşavirlerimize önderlik yapacak büyükelçilerimiz ve ticaret müşavirlerimizi aynı anda çağırarak hedef birliğini sağlamayı amaçladık. İkinci olarak da DEİK ülke iş konseyi başkan ve yönetim kurullarını da bir araya getirerek, tanışma ve ülkeleri yeniden gözden geçirerek yazılı hedefler ile yol haritası çıkarmayı amaçladık. Üçüncü olarak da her ülke müşavirlerini bir gün o ülkede işi olan özel sektör ile bir araya getirerek sorunlarını, eleştirilerini ve önerilerini almayı amaçladık."

- "Ticaret müşavirleri en güvenilir dayanak"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ticaret müşavirlerinin, ihracat pazarlarına giriş noktasında en güvenilir bilgi kaynağı olduklarını belirterek, özellikle ihracat yapmak isteyen firmaların kendilerine çok fazla ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

İhracatçıların yeni pazarlar bulması, bu pazarlarda yeni ürünler satabilmesi için müşavirlerin rehberliğinin önemine dikkati çeken Zeybekci, "Ayrıca arkadaşlarımızın diğer bir önemli görevleri de ülkemizin ekonomisini, yatırım ortamı ve fırsatlarını da bulundukları yerlerde tüm imkanları kullanarak anlatmalarıdır. Bulundukları yerlerdeki tüm yatırım ve ilgili ticaret odaklarıyla samimi temaslar kurmaları ve onlara ülkemizi anlatarak dikkatlerini çekmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığının yeni web portalının kısa bir süre önce kullanıma açıldığını hatırlatan Zeybekci, yeni portalda hem dünya hem Türkiye ekonomisine ait en güncel ve doğru veri ve bilgilerin yer aldığını kaydetti.

Ekonomi Bakanlığının geleneksel hale getirdiği Ticaret Müşavirleri Konferansı, uluslararası ticaret politikalarının oluşturulması ve başarılı bir şekilde uygulanmasında kurumsal deneyim ve bilgiden yararlanılmasına imkan tanıyor. Toplantılar sırasında yurt dışında sahada görev yapan Ekonomi Bakanlığı çalışanları, uluslararası ticaret politikalarını ilgilendiren alanlarda izlenen ulusal stratejiler hakkında üst merciler tarafından bilgilendiriliyor. Bu kapsamda düzenlenen 3. Ticaret Müşavirleri Konferansı, 9 Ocak'a kadar devam edecek. Konferansa 95 ülke, 3 daimi temsilcilik, 138 merkezden 181 ticaret müşaviri ve ataşe katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir