Zengine yeni yatırım aracı

Bankalar artık subprime mortgagelar ile hiç bir işlem yapmak istemiyorlar.Özel firmalar ise bankaların yarattığı bu boşluğu dolduruyor.

zengine yeni yatirim araciMarketWatch'da yer alan AnnaMaria Andriotis makalesine göre, özel yatırım şirketleri, hedge fonlar ve alternatif varlık fonlarını içeren yatırım şirketleri çok fazla riskli değil ve yatırımcılar yıllık olarak bu fonlardan yüzde 7 ile 12 arasında gerçekleşen cazip bir oranda kar sağlıyorlar. 

Ekonomik krizden önce, bankalar riskli mortgagelar çıkarıyor, bunları kişi ve kurumsal yatırımcılara satıyorlardı, şimdi ters bir senaryo ortaya çıktı. Bankalar artık subprime (yüksek faizli) mortgagelar ile hiç bir işlem yapmak istemiyorlar. Bir çok bireysel yatırımcı fonlarının 'itibarlı' olmasını şart koşuyor. Bu da net varlığının 1 milyon dolardan fazla olması veya yıllık kazancının geçtiğimiz iki yıl boyunca 200.000 dolar olarak gerçekleşmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda daha fazla kar sağlamak için portföylerini çeşitlendirmeye çalışıyorlar. Öte yandan özel firmalar bankaların yarattığı bu boşluğu dolduruyorlar. Kredilerin yeniden markalaştırılmasıyla özel şirketler tarafındal  'makul subprime' kredileri verilmeye başlandı. Bu sefer bunun farklı olduğunu söylüyorlar. Şüphesiz yüksek faizli borç vermeler bir süre daha devam edecek. Fakat sıkıntılı dönemden beri bunlar zor borç vericiler olarak biliniyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *