Zayıflayan TL cari açığa yarayacak

Danske Bank'ın raporunda TL'deki satış dalgasının cari açık için iyi haber olduğu belirtildi.

Zayıflyan TL cari açığa yaracak

Danske Bank'ın bugün yayınladığı raporda, TL için değerlendirmeler de yer aldı.
Raporda TL'nin derinleşen finansal çalkantıdan etkilendiği, FED'in tahvil alımlarını azaltması beklentisi ile değer kaybı yaşadığı belirtildi. FED'den atılacak adım ile cari açık konusunda sorun yaşayan ülkelerin daha fazla etkilendiği kaydedilirken, Türkiye için de önemli endişe kaynağının cari açık olduğunu altı çizildi.

Cari açığın etkisi ile TL'nin ciddi baskı altında olmasının sürpriz olmadığına değinilirken, banka TL için uzun süredir ayı eğilimini koruduğunu açıkladı.

Asya piyasalarındaki çalkantı sürdükçe ve FED korkuları dağılmadıkça TL baskı altında kalmaya devam edeceği bilgisi geldi.
Yayınlanan raporda TL'deki satış dalgası cari açığı için iyi haber olduğuna dikkat çekildi. Emtia fiyatları yaşanan dalgalanmanın ve cari açığı desteklediği kaydedilirken, çalkantı sebebiyle Türkiye ekonomisi yavaşlayacağına vurgu yapıldı.

Ekonomik büyümedeki yavaşlamanın cari açıkta iyileşmeyi beraberinden getireceği belirtilirken, TL'nin artık aşırı değerli olmadığı sinyallerinin geldiği dile getirildi.

Danske raporunda gelişen piyasalarda algı iyileştiğinde TL güçlenebilir ya da en azından istikrar kazanabilir. Banka TL için vadeli pozisyonlarda bakılması gerektiğini belirtti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir