Zayıf büyüme ve yüksek işsizlik kalıcı olacak

ABD'de Maryland Üniversitesi uluslararası işletme profesörü Peter Morici, piyasaların geçtiğimiz ay açıklanamayan istihdam verilerini beklediği günde kara bir tablo çizdi.

Zayıf büyüme ve yüksek işsizlik kalıcı olacak

Eylül ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları beklenirken ABD'de Maryland Üniversitesi uluslararası işletme profesörü Peter Morici yavaş büyüme ve yüksek işsizliği kalıcı hale geleceğini savundu.

İstihdam piyasasına dair bugün açıklanacak verilerde ekonomiye 135 bin kişinin eklenmesi bekleniyor. İşsizlik rakamının ise yüzde 7.3 seviyesinden gelmesi beklenirken part time çalışanların bu piyasayı domine ettiği belirtiyor. Ocak ayından bu yana ABD raporlarına göre 848 bin part time çalışan kaydedilmiş durumda. Buna karşılık sadece 35 bin kişi tam zamanlı çalışanlar arasından eklendi.

MoneyNews’taki makalesinde Morici yeni mezunların ücret almadan staj yaptığını para kazanmak için de yarım gün çalışabilecekleri Starbucks gibi yerleri tercih ettiklerine dikkat çekti. Minimum harcama ile hayatlarını idame ettiklerini evlilik gündeme gelince harcamaların arttığını belirtti.

İkinci çeyrekte ABD’de büyüme verisinin yüzde 2.5 olduğunu hatırlatan Morici bunu yüzde 1.8’e revize edilmesini beklediğini dile getirdi. Obama’nın uzun süren bir resesyon miras bırakacağını savunan Morici, istihdam noktasından da hızlı bir düzelme beklemediğini yüzde 6 seviyesine takılma ihtimali olduğunu belirtti.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *