‘’Zafer ilan etmek için erken’’

IMF Başkanı Lagarde, "İlk ve belki de en önemli şey büyüme oranları ve üretim seviyelerinin hala olmaları gereken yerlerin oldukça altında bulunmaları. Bu nedenle zafer ilan etmek için erken’’ dedi.

%e2%80%98%e2%80%99zafer ilan etmek icin erken%e2%80%99%e2%80%99IMF Başkanı Lagarde, Avrupa'da ekonomik aktivitede yıllardır süren düşüşün ardından büyüme işaretlerinin gelişmeye başladığını kaydederek "Krizin vurduğu bazı ülkeler istikrar kazanıyor görünüyorlar.

Finansal piyasalar daha olumlu ve Avrupa'dan kaçan yabancı sermaye geri dönüyor" diye konuştu.

"Avrupa'da krizini sona erdiğine dair iyimserlik var, ancak yüzde 12 işsizliğin olduğu yerde kriz gerçekten bitebilir mi?" diyen Lagarde, tüm her şeyin iyi gitmediği yönünde açık işaretlerin olduğunu dile getirdi.

IMF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk ve belki de en önemli şey büyüme oranları ve üretim seviyelerinin hala olmaları gereken yerlerin oldukça altında bulunmaları. Bu nedenle zafer ilan etmek için erken. Avrupa'nın sorunlarının üstesinde gelinebilmesi için büyümenin hızlanması gerekli. Büyümenin hızlanması için büyümenin sadece güçlü ihracattan değil, iç talepte güçlü toparlanmadan, yatırımlardan gelmesi gerekli. Güçlü ekonomik toparlanma finansal sektörün problemleri çözülmeden başlayamaz. Avrupa, finans sektörünün sorunlarının çözülmesinde diğer ülkelerin biraz gerisinde kaldı. Ekonomik büyüme için kredilerin hanehalkı ve işletmelere akışı onarılmalı"

ECB'ye Avrupa bankalarını denetleme görevinin verilmesinin bankaların temizlenmesi açısından iddialı bir uygulama olduğuna dikkat çeken Lagarde, "ECB'nin gözetim görevinde iyi iş çıkarması güvenin, kredilerin ve büyümenin geri gelmesi için ortamı hazırlayacak. Politika, talebi desteklemek için elinden gelen her şeyi yapmalı. ECB'nin faiz oranlarını düşük tutması ve yatırımcıları bunu gerektiği sürece devam ettireceği konusunda ikna etmesi gerekli" diye konuştu.

Avrupa'da ekonomik aktivitede yıllardır süren düşüşün ardından büyüme işaretleri gelişmeye başladığını, parasal birliğin yaşayabilirliği konusundaki soru işaretlerinin ortadan kalktığını kaydederek  "Ancak büyüme işsizlik oranında borçlarda artışı durdurmak için yeterli seviyeye toparlanana kadar reformlardan vazgeçilmemeli" dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *