Yunanistan'ın geleceği belirsiz

Yunanistan'ın geleceğine yönelik kaygılar artarken Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'a yardım diliminin taksitler halinde ödenebileceğini belirtti.

Yunanistan'ın geleceği belirsiz

Troyka heyeti ile Atina hükümeti arasındaki görüşmelerde altıncı kredi diliminin serbest bırakılması konusunda uzlaşma sağlanamaması Yunanistan'ın geleceğine ilişkin kaygıların yeniden hatırlanmasına neden oldu.

Yunanistan kreditörleri,  kurtarma paketinin işleyişinde her şeyin yolunda gitmediğinde hemfikirler. Yunanistan'ın kreditörlerini temsil eden uzmanlar, ülkenin geleceğinin belirsiz olduğunu, kurtarma paketinin meyvelerini toplayabilmek için reformlara uyulması gerektiğini dile getiriyorlar.

Euro bölgesi ve IMF bu güne kadar Yunanistan kurtarma paketi kapsamında ülkeye 250 milyar euro'dan fazla para akıttılar. Uluslararası kreditörler, yaptıkları değerlendirmede Yunan ekonomisini toparlayacak bazı reformlarda ilerleme sağlandığını; fakat bazı alanlarda umut edilenden daha geride kalındığını ve ülkenin kurtarma paketinin geleceğinin belirsiz olduğunu belirtti.

Uzmanlar 5 yıldır serbest düşüşte olan yunan ekonomisinin, 2014'de yönünü tekrar büyümeye çevirmesini bekliyorlar. Uzmanlar, eğer kurtarma paketi süreci istenilen şekilde devam ederse, Yunanistan'da 2014 yılında 6 sene sonunda ilk defa %0,6 lık bir büyüme gerçekleşmesini öngörüyorlar.

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'a yardım diliminin taksitler halinde ödenebileceğini belirtti. Dijsselbloem, ''Eurogroup Yunanistan'a yardım dilimini müzakere edecek'' açıklamasında bulundu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.