Yunanistan kapıları açamadı, Yunan işletmeci isyanları oynuyor

Yunanistan, kapıları açma diye bastıran AB'nin sözünü dinleyerek  kapıları açmaktan vazgeçti. Her gün sinek avlayan Yunan işletmeciler bu duruma tepki gösteriyorlar..

Yunan işletmeciler, "Türk turistleri çok özledik,.. Adaya gelen her Türk turist, balık lokantalarında taze balık, kalamar, ahtapot yiyordu. Türkler, salatayla karnını doyuran pinti Alman Turist gibi değillerdi!" diye sitem ettiler.

Salgın nedeniyle Türkiye'den turist kabul edilmeyen Yunanistan'da işletmeciler, "Türk turistleri çok özledik, Adaya gelen her Türk turist balık lokantalarında taze balık, kalamar, ahtapot yiyordu. Salata ile karnını doyuran Alman turist gibi değildi" yorumlarında bulundu.

Türkiye’ye şubat ayından itibaren sınırlarını kapatan Yunanistan'da hükümet sözcüsü Stelios Peças, Pazarkule Sınır Kapısı karşısındaki Kastanies Sınır Kapısı'nın 1 Temmuz'da açılacağını duyurdu. Daha sonra Avrupa Birliği, üçüncü ülkelerden Avrupa'ya yapılacak seyahatlerle ilgili kısıtlamaların, üye ülkeler arasında eşgüdümlü olarak kaldırılmasını kararlaştırdı. Bu değerlendirmede birçok ülkeye yeşil ışık yakılırken Türkiye'ye seyahat izni verilmemesi üzerine Yunanistan da kapılarını açma kararından vazgeçti.

AB'nin karşılanmasını beklediği kriterler arasında, Covid-19 vakalarına ilişkin verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması, güvenilir testler ve tedavi yöntemleri, vakaların teknik takibi, sosyal mesafe ve izolasyon önlemleri bulunuyor.

Bu değerlendirmeler iki haftalık aralıklarla gözden geçirilip güncelleneceği için, Temmuz ortasında olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda, gözler Ağustos başında yapılacak bir sonraki değerlendirmeye çevrilecek. Bu süreçte Yunanistan'da olumsuz etkilenenlerden biri ise turizm işletmecileri oldu.

Yunan İşletmeciler şikayetçi

Hürriyet Gazetesi Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki, salgının Yunanistan üzerindeki etkilerini derleyerek Yunan işletmecilerin Türklere yönelik değerlendirmelerine yer verdi.

Yunanlı bir işletmeci, Marmaris’in karşısındaki Rodos’un durgun olmasını soran gazeteciye: ‘Türk turistleri aramaz olur muyuz? Adaya gelen her Türk turist, Alman turistin 3 katı para harcıyordu. Alışveriş yapıyordu. Balık lokantalarında taze balık, kalamar, ahtapot yiyordu. Salata ile karnını doyuran pinti Alman turist gibi değildi. Türk turistler çok nazik, sevecen insanlar." yorumunu yaptı.

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını

Kırbaki başka bir işletmeciden ise şu yanıtı aldığını belirtiyor:  "Türk turisti, 3 değil, 5 hatta 7 Avrupalı turiste değişmem. AB yasağı yüzünden sadece Türk değil, karşı sahillerdeki marinalarda bulunan yabancı bayraklı tekneler de gelemiyor. Umudum en geç 1 Ağustos’ta yasağın kalkması".
Leros Adası'nda Belediye Başkan Yardımcısı ve turizmci Dimitri Kastis'in değerlendirmesi ise şöyle: "Leros bomboş. Türk turistler gelmediği için görülmemiş ekonomik bir kriz yaşıyoruz. İşyerlerimiz sinek avlıyor.. Adaya gelen turistlerin yüzde 90’ı Türk idi. Büyük bir darbe yedik." dedi.

Türkiye'ye adeta yalvardı! Büyük fırsat var, bize gelin!

Türkiye'yi güvenli ülkeler listesine almak için sıraya dizildiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir