Yunanistan için geri sayım

Avrupa'nın gündemine yeniden oturan Yunanistan'a verilen süre doluyor.

Yunanistan için geri sayım

Yunanistan’ın yeni yardım paketi anlaşması yapabilmeleri için belirtilen koşulları sağladıklarına Euro bölgesini ve IMF’yi ikna etmesi ve güveni tekrar sağlayabilmesi için verilen üç günlük süre doluyor.

Konu hakkında konuşan bir Euro Bölgesi üst düzey yetkilisi, Yunanistan’da kamu sektöründe daha önceden yapılması konusunda anlaşılan reformların yeterli olmadığını ve kreditörlerin düşük seviyede gerçekleşen ilerleme kaydedilmesinden dolayı memnuniyetsizliklerinin olduğunu belirtmişti.

Yunanistan'ın belirtilen süre içinde istenilen reformları sağlayamayacağını açıklamasının ardından Devlet Bakanı Nikos Dendias bugün konu hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Dendias kurtarma programı süresince yeterli talep sağlanamamasının Yunanistan'ın suçu olmadığını söyledi.

Yunanistan Maliye Bakanlığından, yapılan açıklamada Yunanistan'a tanınan sürenin bu hafta sonu bitecek olmasına karşın kamu sektörü reformlarının bu süre içinde tamamlamayacağını ifade etmiş ve Pazartesi günü yapılacak euro bölgesi maliye bakanları toplantısından önce konu hakkında bir anlaşmaya varılacağını ümit ettiğini belirmişti.

Devlet Bakanı ''Yunanistan'ın da yaptığı hatalar oldu; fakat program bize düşünüldüğü kadar mükemmel bir şekilde empoze edilmedi. Kurtarma paketinden önce bu denli, büyük bir açığımızın olması bizim hatamız. Öte yandan Avrupa'nın Yunanistan'da bir balon oluşma tehlikesinin farkında olunduğundan eminim; fakat bu konuda bizi hiç kimse uyarmadı. Bizim hatamız var, ancak ortada başka hatalar da var'' şeklinde konuştu. Ayrıca Denias şu an asıl problemin hatanın nerede olduğu olmadığını, nasıl daha ileri gidilebilir sorusunun cevabının aranması gerektiğini ifade etti ve Yunanistan'ın ileride daha iyisini yapabileceğine inandığı, ülkesine bu konuda güvendiğini söyledi.

Öte yandan Avrupalı yetkililer ise hafta içinde, Yunanistan'a kamu sektöründeki işçi sayısının azaltılması veya vergi oranlarının arttırılması gibi reformları uygulamaya koyması için daha fazla zaman tanımaya hevesli olmadıklarının sinyalini vermişti.

Almanya Dış işleri Bakanı Guido Westerwelle ise Yunanistan hakkında olumlu konuştu. Westerwell  kurtarma programı süresi boyunca Yunanistan için ilk defa şu an  umut ışığı gördüğünü söyledi.

Perşembe günü, Yunanistan 10 yıllık devlet tahvili faizleri yüzde 11,59'dan yüzde11,64'e yükseldi.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *