Yükselen piyasalara yatırımda daha tedbirliler

Dünya Ekonomik Forumuna katılan yöneticiler yükselen piyasalara yatırım yaparken daha seçici hale geldiklerini ve bunun nedenlerini anlattılar..

yukselen piyasalara yatirimda daha tedbirliler Çok uluslu şirketler, gelişmekte olan ülke piyasalarına yatırım yaparken daha seçici hale geldiler çünkü yeni yeni zengin olan bu ekonomilerdeki büyüme yavaşladı ve Batı'nın toparlanma süreci ışıldamaya başladı.

Davos'a katılan yöneticiler Şanghay'dan Lagos'a kadar pek çok yerde orta sınıfın yükseldiğini, kaynakların azalması ve düşük marjların bölgeleri zorladığını belirtiyorlar.
Müşterilerini en iyi uluslararası şirketlere yerleştiren işe alım firması Manpower Group ''Daha önce yükselen piyasalar talih kuşuydu, şimdi ise bu sona erdi. Ekiden hangi endüstri olduğuna bakmadan, hangi ürün olduğuna bakmadan gelişmekte olan ülke piyasalarına koşardınız çünkü burada seçim fırsatı vardı. Şimdi bu süreçte karar almayı yönlendiren daha fazla etmen var'' diyor.
Gelişmekte olan ülke piyasaları, gelişmiş olanlara göre hala daha hızlı büyüyorlar, fakat büyüme oranları arasındaki fark bu yıl 2002'den beri olan en düşük seviyesine geldi.
Dünya Bankası geçtiğimiz hafta, son üç yıldır ilk defa global büyüme tahminini arttırdı ve 2013'de yüzde 2,4 olan tahminini 2014 için 3.2 seviyesine çıkardı. Öte yandan yükselen piyasalar için tahminini ise düşürdü. Dünya Bankası, Haziran ayında yüzde 5.6 olarak öngördüğü büyüme tahminini 5,3 olarak aşağı yönlü revize etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir