Yükselen faiz kime yaratacak?

FED sonrasında dünya genelinde faizleri yükselirken kimilerine göre bu iyiye işaret kimilerine göre ise baskıyı arttıran bir gelişme. Ama her halükarda bu yükselişten faydalananlar da var.

Yükselen faiz kime yaratacak?

FED'in tahvil alımını yavaşlatacağını ve 2014 sonunda da bitireceğini söylemesinin ardından tahvil faizlerinin yükselmesiyle piyasalarda panik havası hakim oldu.

Tahvil faizlerinin yükselmesinin global piyasalarda bir çok yatırımcıyı kötü şekilde etkilemesi beklenirken, Goldman Sachs'a göre tahvil faizlerinin yükselmesinin iki kazananı var: emeklilik fonları ve sigortalar.

Goldman Sachs analistleri tahvil faizlerinin yükselmesinden emeklilik fonları ve sigortaların kazançlı çıkacaklarının açık olduğunu söyledi.  Goldman Sachs analisti Christan Muller-Glisman  ''Geçtiğimiz 10 yıllık sürecde tahvil faizlerindeki düşüş emeklilik fonları ve sigortaları zayıflattı, faizlerin yükselmesi fon risklerini silecek ve daha çok risk alınmasının yolunu açacak'' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz ay Fed'in açıklamasının ardından Amerikan 10 yıllık tahvil faizleri 2,5 seviyesine kadar çıkmıştı.

Muller-Glisman ayrıca emeklilik fonlarının piyasalar için çok önemli bir ürün olduğunun da altını çizdi.

 

Goldman, İngiltere Merkez Bankası verilerine göre; emeklilik fonlarının ve sigortaların borsadaki yerinin 2012 ortalarından beri arttığını, bunun hisse senedine net yatırım miktarının 3 yıllın sonunda pozitife dönmesinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu, şirket tahvillerinin ise hisse senetleri içinde daha az satılmaya başladığını belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir