Yiğit Bulut'un kahreden Bank Asya açıklaması

Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Babacan'ın Bank Asya açıklamasını yalanladı ve SPK'yı göreve çağırdı.

yigit bulut'tan sok bank asya aciklamasi

Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Babacan'ın, “Bank Asya'nın Ziraat Bankası tarafından satın alınacağı” yönündeki açıklaması sonrası yapılan spekülasyonu açıkladı.

Yiğit Bulut, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yla ilgilendiğine dair bile bir durumun Başbakan Erdoğan'ın bilgisi dahilinde olmadığını açıkladı.

Bulut kesin bir dille Ali Babacan'ın açıklamasını yalanladı.

100 MİLYON DOLAR ARTIŞ OLDU

Asıl önemlisi Bulut, Bank Asya üzerinden bugün borsada büyük bir vurgun yapıldığına dikkat çekerek, "Sayın Başbakan'ın bilgisi dahilinde Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasıyla ilgili bir tasarruf, girişim veya sorgulama yoktur. Sayın Bakan'ın sözlerini çok speküle ettiler ve ardından bir spekülasyon gelişti. Bank Asya'da yüzde 10′luk, yani TL olarak karşılığı 100 milyon lira civarında bir değer artışı oldu." dedi.

Bulut 2.8 milyar TL alacak takibine düşmüş olan Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasının sözkonusu olmadığını açıkladı. Bulut, "Bu spekülasyonu çıkarıp ardından Bank Asya'ya prim yaptıranlar onlar da SPK'nın denetimine tabi olması gerekir. SPK'yı ben göreve çağırıyorum. SPK da bugün bu hisselerde kimlerin alımlar yaptığını dün kimlerin alımlar yaptığını, kimlerin satış yaptığını çok ciddi olarak takip etmeli."

ALİ BABACAN NE DEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24'e yaptığı açıklamalarda Bank Asya'nın Ziraat'e satılması hakkında görüşmeler yapıldığını söylemişti.

Babacan, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı satın alma konusunda görüşmeler yaptığını belirterek, "Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur" demişti.

Babacan, Ziraat Bankası'nın yanında Halkbank ve Vakıfbank'ın birer katılım bankasına sahip olmasını istediklerini söylemişti. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir