Yeni stres testi zorlu olacak

Fed'in her yıl uyguladığı stres testinde 2014 için yapılan değişiklikler ülke bankalarını zorlayacak.

yeni stres testi zorlu olacakAmerika Merkez Bankası'nın (Fed) her yıl uyguladığı stres testinde bankalar 2014'de yeni engellerle karşılaşacaklar.

Dün Merkez Bankası tarafından yayınlanan rapora göre bankaların ekonomik krizlerle nasıl başa çıktığını kontrol etmek için kendi modelini kullanan Fed, ülkenin en büyük bankaları için daha düşük oranını öngörebilir. Bu yüzden Fed tahminlerini, son üç resesyon döneminde sanayi varlıklarının arttığını gösteren eski verilere dayandırarak gerçekleştirecek.
Rapora göre, son testlerde müfettişler, banka tahminlerini, tipik olarak varlık bilançosundaki düşüş tahmini olarak kullanmışlardı.
Fed, eski deneyimlerine dayanarak şirket projeksiyonlarına göre kredilerde veya toplam varlıklarda düşüş olabileceğini yazdı. Eğer müfettişlerin hesaplaması bankalardan önemli ölçüde yüksek ise, sermaye oranları geçici olarak daha düşük olacak.
Düzenleyiciler yıllık stres testleri sayesinde 2008'de yaşanan kredi krizinin bir başka versiyonun yaşanmasını, bu durumun tekrarlanmasını önlemeyi amaçlıyorlar. Testler soncunda bankalar, Fed'in varsaydığı aşınmalarda sermaye tamponlarının sürdürülebilirliği sağladığını kanıtlayamaz ise, Fed şirket temettü ve hisse geri satın alımı tekliflerini reddediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir