Yeni hafta Asya'da yükseliş ile başladı

ABD'de geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişler yeni haftada Asya'da devame diyor. İran anlaşmasının etkileri de yeni haftada takip ediliyor.

Yeni hafta Asya'da yükseliş ile başladı

THE LİRA/ÖZEL-Geçtiğimiz haftayı yeni rekor seviyelerden kapatan ABD sonrasında yeni haftada Asya’da bu iyimserliğin devamı takip ediliyor.

Geçtiğimiz hafta genelinde düşen Asya’nın gösterge endeksi yeni haftada yükseliş kaydediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.42lük yükseliş ile 141.78 puanda. Geçtiğimiz hafta yüzde 0.2’lik düşüş kaydeden endeks yıl genelinden hala yüzde 9.2 primli. Yen’deki değer kaybının devamı yeni haftada takip edilirken İran ile haftasonu varılan anlaşmanın etkileri takip ediliyor.

Japonya’da yeni gün yükseliş ile başlarken açılış sonrasında da Yen tarafında değer kaybının verdiği destek ile yükselişin devam ettiği görülüyor.  Nikkie yüzde 1.26’lık yukarı yönlü hareket ile 15.535 puana yükseldi. Topix ise yüzde 0.7’lik yükseliş ile güne devam ediyor. Yeni haftada Yen dolar karşısında 101.30 seviyesinde. İhracatı otomobil şirketlerinin yanı sıra teknoloji şirketlerine de alım geliyor.

Çin’de ise daha karışık bir görünüm hakim. Geçtiğimiz hafta genlinde Hang Kong tarafından yükseliş kaydedilirken Şanghay düşüş yaşamıştı yeni haftada başlarken de bu sürecin devam ettiği gözleniyor.  Hang Seng yüzde 0.15’lik yükseliş ile 23.726 puanda. Endeks Eylül ayından beri en sert yükselişini geçtiğimiz hafta kaydetti. İran anlaşması sonrasında petrol fiyatlarından yaşanan düşüş ile Çin’deki petrol şirketlerinde düşüş yaşanıyor. PetroChina yüzde 1.06 düşerken Sinopec yüzde 1.72’lik geri çekilme yaşıyor. Güne düşüş ile başlayan Şanghay açılış sonrasından yönü yukarı çevirdi. Endeks yüzde 0.32’lik primle güne devam ediyor.

Yeni haftada Avustralya’da da yükseliş hakim. ABD’den gelen yükseliş trendinin etkileri takip ediliyor.  S&P/ASX endeksi yüzde 0.41’lik yükseliş ile 5.371 puanda. Avustralya doları ile yüzde 0.08’lik geri çekilme ise 92 seviyesinde.

Güney Kore Kospi yüzde 0.9’luk yükseliş ile güne devam ederken, Yeni Zelanda’da yatay seviye hakim. Tayvan yüzde 1.1 yükselirken Singapur’da yüzde 0.3 yukarıda.

ABD'de vadelileri yeni haftda yükselirken petrolde düşüş takip ediliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

51 − = 43