Yemin krizinde MHP'den iğrenç tavır.. CHP ve HDP ile el ele

HDP'yi yok sayan CHP'nin blok söylemi için de 'boş laf' diyen MHP, Meclis'te HDP ile aynı yönde oy kullandı ve meclisi kilitledi.

chp-mhp ve hdp yan yana

Irak-Suriye tezkeresi, Bakanların yemini ve RTÜK üyesinin seçimi için olağan üstü toplanan TBMM'de, MHP seçim hükümetinin bağımsız bakanlarına karşı CHP ve HDP ile aynı yönde oy kullandı. HDP'yi yok sayarak onların olduğu yerde biz yokuz diyen, Kılıçdaroğlu'nun 'yüzde 60'lık blok' söylemi için de 'boş laf' ifadelerini kullanan Bahçeli ilk kez HDP ile aynı yönde el kaldırdı. Ancak yemin krizinin anayasal kanunlarla çözülmesi sonrası yüzde 60'lık blok partiler kaybetti. 11 Bağımsız bakan yemin etti.

MHP'NİN TAVRI DEĞİŞTİ

7 Haziran genel seçimleri sonrası; HDP'nin kendileri için yok sayıldığını söyleyen, Meclis Başkanlığı seçimde Deniz Baykal'ı 'HDP destekliyor' diye desteklemeyen MHP, olağanüstü toplanan Meclis'te tavır değişti.

MHP, HDP İLE AYNI YÖNDE OY KULLANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu seçim hükümetinde yer alan bağımsız bakanlara CHP grubunun usul tartışması açtırması üzerine yapılan oylamada; MHP, CHP ve HDP bakanların yemin etmemesi yönünde oy kullandı.

İşte CHP-MHP-HDP'nin aynı anda 'yemin etmesinler' yönünde oy kullandığı o an...

MECLİSİ KİLİTLEDİLER

7 Haziran sonrası konuşulan yüzde 60'lık blok, bu oylamada bir araya gelerek Meclis'i çalışmaz hale geldi, kriz sonrası oturuma ara verildi.

MHP'DEN HDP'Yİ KAPATIN ÇAĞRISI gelmişti..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör örgütü PKK'nın artan saldırıları sonrası HDP'yi kapatın çağrısı yapmıştı.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE MHP'NİN İĞRENÇ TAVRI

Meclis Başkanlığı seçiminde son turda AK Parti adayı İsmet Yılmaz ile CHP adayı Deniz Baykal'ın karşı karşıya kalmıştı. İki aday arasında oy kullanmayarak İsmet Yılmaz'ı Meclis Başkanlığı'na taşıyan MHP, Deniz Baykal'a HDP'nin oy verdiği gerekçesiyle oy vermediğini açıklamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.