Yellen ralliye güç veriyor

İstihdam rakamlarının düşüklüğü, ABD hisse senedi piyasalarını destekliyor. Fed enflasyondan çok işsizlik konusunda endişe duymaya devam ettiği sürece hisse senetlerinin rallisi devam edecek.

yellen ralliye guc veriyor Son yetmiş yıldır iş piyasalarında olan en zayıf iyileştirme dönemi hisse senedi piyasalarına avantaj sağladı. Bloomberg'den derlenen verilere göre, ABD'de istihdam sayısı 2008'de olduğunun 1,5 milyon aşağısında seyrederken, son beş yıllık ralli süresince hisse senedi fiyatlarında 14 trilyon dolarlık yenilenme sağlandı.

Alexis Xydias ve Whitney Kisling'in birlikte kaleme aldıkları makaleye göre, ConocoPhilips'ten Walt Disney Co.'ya bir çok firmanın işe alıma karşı dirençli duruşları Standart&Poor's 500 endeksinin kazanç marjını gelecek yıl yüzde 10 oranında yukarı taşımaya ve bu güne kadar en yüksek seviyesine gelmesine yardımcı olacak.

Geçtiğimiz ay Janet Yellen ortalamanın altında gerçekleşen iş rakamlarının, faiz oranlarındaki artış için en büyük engel olduğunu söylemişti.

Makalede, Amerikalı çalışanlar iş piyasasındaki kötülüklerle mücadele ederlerken, yatırımcıların bundan fayda sağladıklarına, çünkü harcamalar düştüğüne ve rekor düşük borçlanma faiz oranlarının S&P 500 endeksinin artışını desteklediğine dikkat çekiliyor. S&P 500 endeksi son 57 ayda yüzde 167 oranında çıkış yakaladı. Xydias ve Kisling'e göre, fed enflasyondan çok işsizlik konusunda endişe duymaya devam ettiği sürece boğa konumundaki Holland&Co. gibi hisse senetlerinin rallisi devam edecek.

New York'ta yaklaşık olarak 4 milyar dolar tutarında varlık yöneten Holland  26 Kasım'da yaptığı telefon görüşmesinde konu ile ilgili şunları söyledi: ''İstihdamdaki zayıflık Fed'in uygulamaları ile beslenmeye devam ederse, ekonominin desteklenmesiyle ilgili değişmeyen yorumlar gelmeye devam edecek. Ben piyasaların daha yukarı seviyeleri test edeceğini görmeye hazırım.''

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 3