Yaz saati - Kış saati uygulaması kaldırıldı.. Artık hep..

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Yaz saati - Kış saati uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Bundan sonra  gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulamasına her sene yıl boyu devam edilecek..

yaz saati uygulamasi icin saatler ne zaman ileri alinacak?

Kış saati uygulamasının kaldırılması, yaz saati uygulamasının da sürekli haline gelmesi kararlaştırıldı.

Yaz ve kış saati uygulaması gün ışığından daha fazla yararlanmayı ve enerji tasarrufu sağlamayı amaçlıyordu.

26 Mart tarihinden itibaren saatlerin bir saat ileri alınarak yaz saatine geçilmesi uygulaması sürekli hale getirildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre kullanımda olan mevcut saatlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaz saati uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Albayrak, karmaşa ve israfın sabit saat ile son bulacağını buna karşın ciddi bir tasarrufun sağlanacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bugün kesinleşen sabit saat uygulamasını değerlendirdi. Bu yıla kadar 'yaz saati' olarak bilinen uygulamanın artık tüm yıl boyunca geçerli olmasıyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından bir değerlendirmede bulunan Albayrak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağını belirtti.

OLUMSUZLUK - KARMAŞA YOK, TASARRUF VAR HAYIRLI OLSUN

İşte Albayrak'ın konuya ilişkin değerlendirmesi;

"Gün ışığından daha fazla yararlanmak için, Yaz Saati uygulamasını bundan sonra tüm yıl uygulama kararı aldık. Ülkemiz için hayırlı olsun. Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız. Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir