Yavaşlayan Çin'in hızlı büyüyen sektörü

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de büyüme kaynaklı sorunlar yaşanırken, ülkede hızlı büyüyen bir sektör ekonomi için önem kazanmaya başladı.

Yavaşlayan Çin'in hızlı büyüyen sektörü

Çin'de büyüme hızının son zamanlarda gösterdiği düşüşe karşın Çin'in hızla büyüdüğü bir sektör dikkat çekiyor: prezervatif

2012'de Beijing üniversitesinde Gua Si adında 22 yaşında bir üniversite 1. sınıf öğrencisinin prezervatif kullanımını yanlış bilmesi ve daha önce hiç okulunda cinsellik üzerine eğitim almadığını söylemesi üzerine başlayan bilinçlendirme hareketi, şimdilerde Çin için ekonomik açıdan büyük önem taşıyor.

Çin'de son yıllarda korunma konusunda bilinçsizliğin fazla olması nedeniyle  HIV, frengi, genital iltihap ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların görüldüğü insan sayısı hızlı tırmanışını sürdürüyordu. Buna bir son vermek amacıyla Çin'de insanlar bilgilendirilmeye ve prezervatif kullanımı teşvik edilmeye başlandı. Bu amaçla başta Gua Si'ninokulu olmak üzere bir çok okula basıldığında bedava prezervatif veren otomatik makineler konuldu.

Global İndustry Analysts ınc.'in yaptığı araştırmaya  Çin'de bilinçlendirme çabalarının işe yaradığını gösteriyor.

Araştırmaya göre 2012'de pazar yüzde 9 büyüdü ve yapılan hesaplamalar tutarsa 2018'e gelindiğinde pazar büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşacak. Miktar bazlı bakıldığında ise, Çin'de 2012'de 9,2 milyar adet olarak gerçekleşen prezervatif satışının  2014'de yıllık 14,6 milyar adete ulaşması bekleniyor.

Analistlere göre; Durex'in üreticisi Reckitt Benckiser'ın ve Chinise Condom’un üreticisi Ansekk Ltd bundan en karlı çıkacak iki marka olacak.

Eğer prezervatif pazarının büyüme hızı istenilen doğrultuda gerçekleşirse bu uzun zamandır Çin'de bu denli büyüyen ilk pazar olacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir