"Yatırımcının Türkiye ilgisi azaldı"

FED açıklamaları sonrasında gelişmekte olan ülkeler genelinde yaşanan sallantı Türkiye'de Gezi Parkı olayları ile birleşince yatırımcının ilgisi gelişmiş ülkelere döndü.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde FED’in tahvil alımlarını sınırlandıracağı açıklaması sonrasında gerilim artarken Türkiye iç gerilimin etkisi ile daha fazla zorlanıyor.

CNN Money’de yer alan habere göre Mayıs ayı sonunda başlayan gösteriler sonrasında Tür piyasalarında gerilimin arttığına dikkat çekti.

Likiditenin kuruduğu kaydedilen haberde BIST 100’ün bütün yılın kazancını sildiğine değinildi. İstanbul’un göbeğinde gaz bombaları ve su ile polisin protestocuları püskürtmeye çalıştığı kaydedilirken,  protestocularında molotv kokteylleri ile karşılık verdikleri haberde yer aldı.

ETX Capital piyasa stratejisti Ishaq Siddiqi’nin konuya dair yaptığı açıklamada yatırımcının Türkiye aşkının hızlı değişime uğradığını belirtti. Değişen duyguların sadece politik gerilimden kaynaklanmadığını belirten Siddiqi FED’in olası hamlesinin de süreçte etkili olduğunu belirtti.

Siddiqi yatırımcıların parasını gelişmekte olan ülkelerde çıkarttığını belirtirken, çıkan paranın gelişmiş ülkelere yöneldiğini belirtti.

CNN Money haberinde Türkiye’de kısa vadeli tahvil faizlerinde yükseliş yaşanırken TL’nin zayıflamasına dikkat çekilirken, Merkez’in dün attığı adımlar gündeme taşındı.

Merkez’in istikrarı korumak be TL’ye destek vermek amacı ile yaptığı adımların hala Türk piyasasını tercih eden yatırımcılar için önemli olduğu kaydedildi. US Global fon yöneticisi Tim Steinle Türk şirketlerini almaya devam ettiğini belirtirken, son dönemde Türkiye’de yaşana volatilitenin alışılmamış olduğuna vurgu yaptı.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir