Yatırımcının ekonomiye güveni 5 yılın zirvesinde

Yatırımcıların ekonomiye güveni son 5 yılın zirvesine çıkarken zengin ülkelerdeki iyileşme güveni arttırdı.

yatirimcinin ekonomiye guveni 5 yilin zirvesindeUluslararası yatırımcıların küresel ekonomiye güvenin son 5 yılın zirvesine çıktı. ABD’nin önderliğinde sanayi ülkelerindeki canlanma ile beklentilerin yükseldiği görülüyor.

Yarın resmi olarak başlayacak olan Davos Ekonomik Forum öncesinde Bloomberg tarafında yapılan ankette katılımcıların yüzde 59’luk kısmının ekonomide görünümün iyileştiğini söylediler. Kasım ayında yapılan ankette bu oran yüzde 33 seviyesinde kalırken anketin yapılmaya başladığı Temmuz 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşılmış oldu.

Zengin ekonomilere güvenin artması ile geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir yıl olacağı beklentisi yüzde 66’lık kesimi oluştururken, geçtiğimiz yıl yüzde 24’lük yükseliş kaydeden S&P 500’de bu algıda yeri olduğu kaydediliyor. Yükselen piyasalarda balon endişelerinin azalması da 2014 için varlık sınıfları arasında yapılan seçimlerde hisselerin öne çıkmasında etkili oldu.

Ankete katılan Schroder Equities direktörü Wilhelm Schroder gelişmiş ülkelerin kürsel ekonominin iyileşmesinde en büyük yeri aldığını belirtirken, güvenin önemli göstergesinin büyüme olduğunu belirtti.

Finans ve iş dünyasından 2 bin 5 yüz liderin İsviçre Alplerinde küresel kriz, Avrupa borç krizi, Çin’deki büyüme sorunları gibi konuları görüşmesi arıdan bu yıl havanın daha yumuşak olduğu belirtiliyor.  

Roubini Global Economics kurucusu Nouriel Roubini, havanın daha olumlu olduğunu belirtirken, bunu küresel ekonomideki ve finansal piyasalardaki gelişmeyi işaret ettiğini belirtti.

Ankete göre geçtiğimiz yıl ABD ekonomisinde düzelme olduğunu düşünenler yüzde 53 iken bu yıl yapılan çalışmada bu oran yüzde 72’ye yükseldi. Euro bölgesinde düzelme olduğu kaydedenler yüzde 49 ile değişim göstermezken, Japonya’nın güçlendiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 48’e yükseldi.

Çin ekonomisinde iyileşme olduğunu söyleyenler geçtiğimiz araştırma yüzde 13 ile sınırlı kalırken son verileri bu oranın yüzde 36’ya yükseldiğini işaret etti. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *