"Yatırımcı üzülmek yerine sevinmeli"

FED sonrası tahvil piyasasında yaşanan hareketler yakından takip edilirken bu dalgalanmanın yeni bir düzenleme süreci olduğu belritiliyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonrasında FED’in Eylül ayında tahvil alım programını aylık olarak 85 milyar dolardan 65 milyar dolara çekmesi görüşü daha da ağırlık kazandı.

Şimdi ise artan tahvil faizlerinin yılsonu tahminlerinin yükselirken yatırımcı da nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda endişesi artıyor. FED’in politika değişikliği ABD ekonomisinin düzelmesine göstere olduğu kaydedilirken, diğer varlık grupları içinde bakış açısını değişmesine neden oldu.

Crossborder Capital’den Mike Howell, konuya dair yaptığı değerlendirmede, faizlerdeki verim eğrisinin yükselişinin ekonomi için iyi bir gösterge olduğu dile getirdi.
 
FED Başkanının açıklamaları sonrasında 22 ayın zirvesine çıkan tahvil faizi, verim eğrisine bakıldığında 2 yıllıklar ile 10 yıllıklar arasının açılmasına neden oldu. Spread Bernanke’nin konuşması öncesinde 169 olurken açıklamalar sonrasında 222 baz puana yükseldi.

Bu ayarlama sonrasında varlık fiyatlarında yaşanan değişimin ekonomik zemin için önemli bir başlangıç olacak diyen Howell, reel faizin yükselmesi ile nominal faizde eksilere gelişin takip edildiğini kaydetti. Bu hareketin şirketlerin yeniden borçlanması için önemli olduğuna dikkat çeken Howell, işlerini büyütmek isteyen iş sahiplerinin yeniden harcamaya geçeceğini dile getirdi.

Reel faiz oranlarındaki değişimin sermaye harcamalarında geri getirecek diyen Howell, aynı zamanda hisse senedi piyasalarına geçişin ekonomi için daha iyi olacağını belirtti.   
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.