Yatırımcı daha fazla risk almalı

Portföylerin çeşitlendirilmesinde hisse senedi piyasalarına geçiş için geç olmadığı kaydedilirken riske karşı toleransın artması gerektiği belirtiliyor.

Yatırımcı daha fazla risk almalı

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi, bu yılın ilk 10 ayı boyunca yüzde 21 değer kazandı, fakat Bernstein Global Wealth Management baş yatırım yetkilisi Seth J. Masters'a göre, bir çok yatırımcı hesap özetlerini açtıkları zaman hayal kırıklığına uğrayacak, çünkü kazançları bu oranın bir hayli altında gerçekleşecek.

Masters, Amerikalı yatırımcıların çoğunun portföy kazançlarının Ekim ayına kadar yüzde 5 ila 16 aralığında gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Peki yatırımcıların aldıkları geri dönüşlerle Dow Jones'un dikkat çekici performansı arasındaki bu büyük fark neden kaynaklanıyor?

Bunun suçlusu tahviller, döviz piyasası ve nakit.

Marsters ''Faiz oranlarının yükselmesiyle, bu yıl tahvil piyasalarında bir miktar geri dönüş yaşanandı. Sonuç olarak, hiç bir kapatılmış hesap ABD borsalarıyla eşleşmeyecek'' dedi.

Borsaların tahvil piyasalarından açık şekilde daha karlı olduğunu düşünen Marters ''Bir çok yatırımcı 2008'de yaşanan piyasa travmasından dolayı portföylerini nakit ve tahvile çevirdi. Bunun kazançlarına etkisi büyük oldu'' şeklinde konuştu.

Portföylerin ağırlıklı olarak tahvil ve nakit ile dolu olduğu kaydedilirken, yatırımcının kazançları yükseltmek için daha fazla risk almaları gerektiğine dikkat çekiliyor. Masters’a göre hisse senedi piyasalarının tahvile göre  portföy çeşitlendirmede daha etkin. Bu nedenle de hisse senetlerine dönüş için geç olmadığını kaydeden Masters, riski tolare etme imkanlarının da yükseleceğini belirtti.