Yaş çay 2014 yılı alım fiyatları açıklandı

Geçen yıl 1.35 olarak belirlenen çay alım fiyatına 15 kuruş zam yapılarak, 2014 yılı yaş çay alım fiyatları açıklandı.

2014 yili yas cay alim fiyatlari aciklandi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2014 yılı yaş çay alım fiyatını yüzde 12'lik artışla 1,38 lira fiyat, 12 kuruş destekleme pirimi olmak üzere 1,5 lira olarak açıkladı.

Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2014 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış töreninde yaptığı konuşmada, fiyatları belirlerken enflasyonu dikkate aldıklarını belirterek, "Yıllar önce hatırlıyorum buraya geldiğimizde '1 kilogram yaş çay 1 lira bile etmiyor' deniliyordu" dedi.

ÇAYKUR olarak çay fiyatını hep enflasyonun üzerinde belirlediklerini dile getiren Eker, şöyle devam etti:

"2013 yılında yıllık ÜFE yüzde 6,97 arttı, TÜFE yüzde 7,40 arttı. Geçen sene fiyatımız bildiğiniz gibi 1 lira 23 kuruştu. 12 kuruş da ayrıca prim desteği verdik ki toplam 1 lira 35 kuruşa tekabül ediyordu 2013 yılı fiyatı. Bu sene de 1,23 liraya, 5 kuruş ilave etmek suretiyle 1,38 lira, 12 kuruş da prim vermek suretiyle 1,50 lira toplam üreticinin eline fiyat geçecek inşallah. Bu da yüzde 12'lik artış demektir. Yani enflasyonun oldukça üzerinde bir fiyat. 1,50 lira toplamda üreticinin 1 kilogram yaş çay için eline primle geçecek rakam. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Ülkemizde 202 bin üretici yaklaşık 758 bin dekar alanda ortalama 1 ile 1,3 milyon ton yıllık yaş çay üretimi gerçekleştirmektedir. Ortalama verim dekar başına bin 500 kilogramdır. Bunun tabi kalitesinin artırılması, bizim dünya pazarlarında daha etkin olmamıza yol açar" dedi.

Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde 2014 Yılı Yaş Alım Kampanyasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, kampanyanın üreticilere, millete hayırlı olmasını temenni etti.

AK Parti hükumetleri olarak Türkiye'de bütün sektörlerde olduğu gibi, tarım sektöründe de Türkiye'nin üretimini önemli bir şekilde artırmak, refah düzeyini yükseltmek ve ekonomik faaliyet olarak tarım sektörünü daha iyi düzeye çıkarmak için bir dizi politika uyguladıklarını belirterek, "Bir çok proje geliştirdik, tarım sektörüne de stratejik bir bakış açısıyla yaklaştık, Rize'de de kuşkusuz 135 bin çiftçiye ki bunun 126 bini ruhsatlı çay üreticisi. Bunun dışında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 9 bin çiftçi var" dedi.

Hükumetleri döneminde bu üreticilere 1 milyar 200 milyon lira karşılıksız nakdi hibe destek ödemesi yaptıklarını ifade eden Eker, şöyle devam etti:

"Sadece 2014 yılının ilk dört ayında toplam 106 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı. Elbetteki çay önemli bir ürün, Türkiye için de önemli, Rize için de önemli ama bizim tarımın diğer alanlarında da diğer alt sektörlerinde de gelişme sağlanmasını, mono kültürden poli kültüre yani tek üründen, çok ürüne geçişi de sağlamamız gerekiyor. Çünkü biz bütün hayatımızı eğer bir tek ürüne bağlı halde tutarsak o üründeki herhangi problem, herhangi bir risk bize çok zarar verir. İşte bu nedenle gerek ürünü çeşitlendirmek, tarımsal ürünlerle ilgili faaliyetlerimizi, kırsal kalkınmayla ilgili faaliyetlerimizi artırmak, hayvancılığı geliştirmek mümkün olan yerlerde, balıkçılığı geliştirmek diğer meyve sebze türlerini, olabilir yerlerde bunları geliştirmek içinde projeler uyguladık. Bu çerçevede yaklaşık eski parayla 8 trilyon Türk lirası kırsal kalkınma desteği verildi. 40 ekonomik tesise yüzde 50 hibe destek verilmek suretiyle Rize'nin ekonomisine bunların kazandırılmasına bakanlık olarak yardımcı olduk ve sağladık. Yine çiftçilerimizin ürünleri daha verimli şekilde üretebilmelerini temin için de makine ekipman desteği sağladık. Gerek kendi başına üretim yapan, gerekse gücünü birleştirmek suretiyle daha büyük bir, örneğin kooperatif şeklinde örgütlenen kardeşlerimize de yine destekleme sağladık."

Eker, 2013 yılında Rizeli çiftçilere 51 milyon lira kredi imkanı sağlandığını anlatarak, şunları söyledi:

"225 işçiye 4 trilyon lira faizsiz hayvancılık kredisi temin edildi. Rize'nin, hükumetlerimiz döneminde toplam tarımsal üretim değeri yüzde 360 oranında artış sağladı. 2002 yılında Rize'nin bütün çiftçilerinin ve üreticilerinin ürettiği toplam tarımsal üretim değeri 270 milyon lira iken 2012 yılında bu rakam 1 milyar 240 milyon liraya yükseldi. Türkiye ile birlikte Rize'nin de tarım, hayvancılık sektörü büyüme kaydetti. Rize'nin tarımsal ihracatı geçen zaman içinde 20 milyon dolardan 44 milyon dolara çıktı. Bakanlık olarak Rize'nin tarımının, hayvancılığının, balıkçılığının, meyve sebzeciliğinin, kırsal kalkınmasının temin edilmesi, gelişmesi için bir çok projeyi hayata geçirdik, bundan sonraki süreçte de bu projeler devam edecek."

Dünyada çay üretim alanlarının yüzde 46'sının Çin, yüzde 18'inin Hindistan, yüzde 7'sinin Srilanka, yüzde 6'sının Kenya, yüzde 4'ünün Vietnam, yüzde 4'ünün Endonezya, yüzde 2'sinin Myanmar ve yüzde 2'sinin Türkiye'de bulunduğunu vurgulayan Eker, sözlerine şöyle devam etti:

"Üretim miktarına baktığımızda Türkiye toplam çay üretiminin de yüzde 5'ini karşılamaktadır. Dünyanın bütün kıtalarında milyarlarca insan çay tüketmekte. Bunun için önemli temel bir içecektir. Her millet kendi kültürüne göre, coğrafi şartlarına göre, kendi örfüne, adetine, yiyecek içecek kültürüne göre bunu tüketmekte. Kimi yeşil formda, kimi bizdeki gibi çoğunlukla siyah formda, kimi sütle, kimi şekerle, kimi başka bir takım maddelerle karıştırarak çeşitli şekillerde tüketmekte. Bizim için son derece de önemli. Ülkemizde 202 bin üretici yaklaşık 758 bin dekar alanda ortalama 1 ile 1,3 milyon ton yıllık yaş çay üretimi gerçekleştirmektedir. Ortalama verim dekar başına bin 500 kilogramdır. Bunun tabi kalitesinin artırılması, bizim dünya pazarlarında daha etkin olmamıza yol açar. O nedenle miktar olarak bunu artırmak yerine kısa vadede kar gibi görünse de aslında sektörümüze de bölgemize de bütün vatandaşlarımıza, milletimize de yarar getirecek bir şey değil, aksine zarar getirebilecek potansiyeli olan bir tutumdur. O nedenle mutlak suretle kalitenin artırılması gerekiyor. Yeni çaylıkların özellikle düzenlenmesi konusu üzerinde duruyoruz. Bundan sonraki süreçte özellikle dünya pazarlarında bunu daha etkili, etkin şekilde satabilmemizin temel şartlarından birisi."

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

45 + = 49