Yaptırımlar resesyona götürüyor

Rusya için batı dünyasının uyguladığı yaptırımlar ülke için resesyon seslerini yükseltiyor.

yaptirimlar resesyona goturuyorBatı dünyasının Rusya üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı ülkeyi resesyona sürükleyebilir. Ukrayna gerilimin artması ile hem ABD hem AB tarafından Rusya için uygulamaya başlatılan yaptırımlar kişi bazından sektörlere geçmesi ile ülke ekonomisinin olumsuz etkileneceği kaydediliyor.

VTB Capital’den yapılan değerlendirmede dünyanın en büyük 9’uncu ekonomisi olan Rusya ekonomisinin son iki çeyrekte küçüldüğüne dikkat çekti.  Kırım kaygıları ile borçlanma maliyetlerinin artması kur tarafında sert hareketlere, varlıkların dondurulması da eklenince büyüme kaygılarının gündeme geldiğine dikkat çekildi. Vize yasağı ve varlıkların dondurulması yoluyla bireylere odaklanan  ambargoların ekonominin belirli alanlarına da uygulanacak olması Rusya için resesyon seslerini yükseltiyor.

60 yıl sonra Kırım’ın yeniden Rusya’ya bağlanması ile popüleritesini son 5 yılın zirvesine taşıyan Putin’e karşın ülke endeksi kötü performansı ile korkutuyor. Politik ve ekonomik açıdan yeni bir soğuk savaş başladığı kaydedilirken yeniden dengelenmenin iki üç yıl alabileceği uyarısı dikkat çekiyor.

Rusya Micwx endeksi yıl başından bu yana yüzde 13.1 değer kaybı yaşarken, MSCI Gelişen piyasalar endeksi aynı dönemde yüzde 5.8 düştü. Ruble ise Arjantin’den sonra gelişen kurlar içinde en kötü performans gösteren ikinci kur oldu. Dolar karşısında ruble yüzde 9.3 zayıfladı. Borçlanma maliyetleri tarafında ise faizlerde 150 baz puanlık hareket yaşandı.

Bazı piyasa uzmanlarına göre yaptırımlar sivri sinek ısırığı olarak nitelense de bazı kesimlerde etkilerin görülmeye başladığına işaret ediyorlar. Ülkede yılın ilk çeyreğinde 70 milyar dolarlık çıkış yaşanırken bu çıkışın ülke için resesyon seslerini güçlendirdiği kaydediliyor. 2013 yılı genelinde ülkede çıkış  63 milyar dolar olmuştu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 4 =