Yanlış soru soruluyor

Asıl soru Federal Reserve'in tahvil alımını azaltmaya ne zaman başlayacağı değil!

Yanlış soru soruluyor

Amerika Merkez Bankası (Fed), Mayıs ayında ilk kez parasal teşvik programında azaltıma gidilmeye başlayacağının sinyalini verdiğinden beri, finans piyasalarda bunun ne zaman olacağı ve global ekonomiye etkilerinin boyutları tartışılıyor. The Gloom, Boom & Doom Report adlı ekonomi ve finans portalının editörü Marc Faber, CNBC'ye verdiği röportajında, yatırımcıların yanlış soruyu sorduğunu, asıl sorunun Federal Reserve tahvil alımını azaltmaya ne zaman başlayacak değil, ne zaman varlık alımının miktarını arttıracak olması gerektiğini savundu.

Faber ''Soru azaltım değil. Benim görüşüme göre, aylık varlık alımı 150 milyar dolara, 200 milyar dolara veya trilyon dolara çıkabilir. Asıl soru bunun hangi noktada gerçekleşeceği'' şeklinde konuştu.

Aylık 85 milyar dolar tutarında tahvil alımı yapan Fed'in, varlık alımı programının geleceği hakkında etkili olacak Ekim ayı toplantısı önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

Faber, acil durumlarda geçici olarak uygulanmaya başlayan her devlet programı gibi, bununda kalıcı hale dönüşeceğini ''QE sonsuzluğu'' olacağını öngörüyor. Faber'e göre bu stratejiden çıkış yolları kapalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 + = 32