Yabancı Türkiye'den kaçıyor

Yabancı yatırımcılar Türk tahvillerinden son iki yıldaki en hızlı çıkışını gerçekleştiriyor.

yabanci turkiye'den kaciyorYaşanan siyasi krizin ülke ekonomisine gölge düşürmesiyle yabancılar Türk tahvillerinden son iki yıldaki en hızlı çıkışını gerçekleştiriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yabancıların devlet iç borçlanma senedi (DİBS) stoku geçen hafta yaptıkları net 532 milyon dolarlık satışla son üç ayın en düşük seviyesi olan 53 milyar 831,8 milyon dolara geriledi. Yabancıların DİBS stok Mayıs ayında 72 milyar dolar ile rekor seviyedeydi.

10 yıl boyunca Türkiye ekonomisinin büyümesine yardımcı olan yatırımların geri çekilmesi süreci yaşanıyor.

Bloomberg'de yer alan haberde, yolsuzluk soruşturmasının Erdoğan'ın itibarını zedelediğine dikkat çekildi.

Marketfield Asset Management CEO'su Michael Shaoul, yaşananların, iktidarın özenle inşa ettiği ekonomideki yetkinliğinin bir yansılsama olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.Moskova'da bulunan Kapital Asset Management'dan Aleksei Belkin ise, Türk piyasasının yatırımcıların, politik belirsizlik ve cari açık endişeleriyle şekillendiğini ifade etti.

Dolar/TL kuru 2,17seviyesinin üzerine çıkarak rekor tazeledi. Euro/TL 3 seviyesini aşarak tarihi zirvesine yükseldi. Yeni günde iki yıllık tahvil faizi 10,12 ile 26 Ağustos'tan bu yana en yüksek düzeyini gördü. 

BIST 100 endeksi ise Temmuz 2012'den bu yana en düşük seviyesine gerilemiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir