Wall Street haftayı yükselişle kapadı

ABD'de beklentilerden iyi şirket karları ve veri desteğiyle Wall Street haftayı yükselişle kapadı.

Wall Street haftayı yükselişle kapadı

Kering SA ve Renault SA gibi firmaların bilançolarda beklentilerin altında kalmasıyla Avrupa borsaları günü yatayda tamamlarken, ABD'de şirket karlarının beklentileri aşmasının desteğiyle ABD hisseleri haftayı yükselişle tamamladı.

Amazon.com Inc. ve Microsoft şirketlerinin üçüncü çeyrek karları beklentilerin üzerinde gelerek yatırımcılarını sevindirdi.

Microsoft'un 30 Eylül'de sonlanan çeyrekte net geliri, bir yıl önceki 4.47 milyar dolardan 5.24 milyar dolara çıkarken, hisse başı geliri de 53 centten, 62 cente yükseldi. Şirket, müşterilerin zayıf PC alımlarındaki açığı, kurumsal yazılım talepleriyle destekleyerek 3. çeyrekte beklentinin üzerinde satış ve kâr elde etti.

ABD'den gelen verilerin de desteğiyle Wall street haftanın son işlem gününde alıcılı seyirde işlem gördü. ABD'de toptan satış stokları geçtiğimiz ay yüzde 0.5 ile beklentilerin üzerinde yükseldi. Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi Ekim ayında 77.5'ten 73.2'ye geriledi. ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Eylül ayında son 3 ayın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Açıklanan resmi verilere göre en az 3 yıl dayanıklı kalması beklenen siparişler yüzde 3.7 yükselirken, bir önceki ayın rakamı yüzde 0.2'ye revize edildi.

Dow Jones endeksi yüzde 0,39 primli 15,570 puanda, S&P 500 endeksi yüzde 0,44 primli 1,759 puanda, Nasdaq endeksi yüzde 0,37 primli 3,943 puanda işlem gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1 baz puan düşüşle 2,51 seviyesine gevşedi.

Uluslararası piyasalarda Euro/Dolar paritesi yüzde 0,02 düşüşle 1,3802 seviyesinde seyrediyor.

Emtialar cephesinde spot altının onsu 1,350 dolarda işlem görüyor. Brent petrolün varili yüzde 0,42 oranında düşüşle 107,11 dolarda bulunuyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 4