Wall Street devleri beladan kurtulamıyor

Finans dünyasının devleri şimdi de çinkoda manipülasyon yapmak ile suçlanıyor.

wall street devleri beladan kurtulamiyorWall Street’in iki devi çinko fiyatlarında manipülasyon yapmakla suçlanıyor. Londra Metal Borsa’sında altın ve gümüş fiyatlarının belirlenmesinde manipülasyon yapıldığına dair gelen haber ve akabinde gelen cezalar sonrasında şimdide çinko gündeme geldi.

Alüminyum piyasasında yüksek profilli davalar arasında giren soruşturma ile Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ın fiyatları yapay olarak şişirmek ile suçlanıyorlar. Gelen bilgiler 2010 yılından bu yana rakamların manipüle edildiği yönünde.

New York bölgesi kayıtlarına göre niş bir piyasa olan çinko çelik kapmada kullanılırken sanayi için önemli hammaddeler arasında yer alıyor. Bu nedenle de  büyük bir dava olacağı bilgisi de gelen bilgiler arasında.

Davada sanık olarak önemli bir isim dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde CEO olarak BP’nin eski CEO’su Tony Hayward geçici görevden kalıcı göreve getireceklerini açıklayan Gelencore Xstrata ve Pacorini Metals.

26 farklı davanın toplanması ile oluşan dosya ile ilgili JP Morgan ve Glencore açıklama yapmaktan kaçınırken, Goldman Sachs basın danışmanı ise davaya karşı çıkacaklarını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *