Merkel: "Vizeyi tekrar değerlendireceğiz!"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak "Ahde vefalıyız ancak gelişmeler bekliyoruz" dedi.

'Vizeyi tekrar değerlendireceğiz'

Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası'nın (TD-IHK) 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Merkel, Türkiye'de yaşanan olayları takip etmelerine neden olarak iki ülke arasında var olan bağları gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la şimdiye kadar bir çok konuyu ele aldıklarını vurgulayan Merkel, "Her zaman aynı düşüncede olmuyoruz ama diyaloğumuz hep devam ediyor" ifadesini
kullandı.

Türkiye'de güçlü bir sivil toplum bulunmasının son derce önemli olduğunu ifade eden Angela Merkel, "Yaşananların tehdit değil, zenginlik olarak görülmesi gerekir. Almanya'da da bu tartışmalar oldu ama bunlardan hep daha güçlü çıktık. Bazı görüntülerin beni ürküttüğünü söylemiştim, bunların çözümü için diyalog ön planda olmalı. Üyelik müzakereleri için şu anda olanları görmezden gelemeyiz. Bir sonraki ricam, Ankara Protokolü'nde adım atmalıyız, bu en inatçı engel. Ahde vefalıyız ancak gelişmeler bekliyoruz. İlişkilerimizi daha da yoğunlaştırmalıyız, ekonomik ilişkiler bu konuda bir sacayağı oluşturuyor" diye konuştu.

TD-IHK'nın 10 yıldır Türkiye ile Almanya arasında önemli bir aracı görevi ifa ettiğini belirten Merkel, iki ülke arasında 2009 krizinden sonra ticaret hacminin hep geliştiğini ve 32 milyar avroya ulaştığını vurguladı.

"Vize konusunu bir kez daha değerlendireceğiz"

Türkiye'ye uygulanan vize konusuna da değinen Angela Merkel, bu konuda kendisine iletilen talepleri bir kez daha değerlendireceğini ve bunu İçişleri Bakanı ile görüşeceğini söyledi.

Merkel, bu konuda Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun yaptığı değerlendirmeyi dikkate aldığını ve işadamlarına uzun süreli vize verilmesinin hem jest hem de ileri bir adım olarak görülebileceğini ifade etti.

Türk şirketlerinin Almanya'ya angajmanını hararetle istediklerini dile getiren Merkel, Türkiye'ye yatırım yapan Alman şirketlerinin Türk ekonomisine de fayda getirdiğini kaydetti. İki ülke arasında daha büyük potansiyel gördüğünü vurgulayan Merkel, "Türkiye'nin son derece iddialı altyapı çalışmaları bizi sevindiriyor. Alman şirketleri de tecrübeleriyle burada yer alıyorlar" diye
konuştu.

Türklerin mesleki eğitim yeri bulmadaki sıkıntılarını bildiğini ve bu sıkıntıların aşılması için çalışmalara devam edileceğini belirten Merkel, yaşlanan Alman nüfusu nedeniyle gelecekte daha çok göçmen çalışanın Almanya'da olacağına işaret etti.

"Türkiye'deki olaylar Alman kamuoyuna abartılı gösterildi"

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Karslıoğlu, Merkel'den vize konusuyla ilgilenmesini istedi.

Türkiye'deki olayların Alman kamuoyunda abartılı şekilde gösterildiğini belirten Karslıoğlu, yaşanan olayların Türkiye'de demokratik hakların ne kadar kullanıldığını gösterdiğine dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir