Vergi Borcu internetten nasıl sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından dijital dünyada hizmete açılan bu yeni online hizmet ile vergi mükellefleri artık vergi borcu sorgulama işlemlerini dijital ortam üzerinden rahatlıkla yapabilme imkanına sahip olabiliyor.

internetten-vergi-borcu-nasil-Devlet kurumları arasında vatandaşlar en çok Vergi Daireleri ile işlem yaptığından yılın her resmi çalışma gününde Vergi Daireleri vergi mükellefleri tarafından yapılacak işlemler için yoğun bir kalabalık yaşıyor.

Bu durumun Vergi Daireleri’nde yaratmakta olduğu yoğunluk, işleyiş ağırlığı ve kurum içi iş yükü dolayısı ile Maliye Bakanlığı bünyesinde Türkiye’deki vergi mükelleflerine hizmet vermekte olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelişen internet teknolojisi en etkin şekilde kullanılarak online bir hizmet başladı.

Dijital dünyada yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online şubesi İnternet Vergi Dairesi üzerinden kullanılabilmekte olan bu online vergi borcu sorgulama hizmeti ile devlete olan tüm vergi borçlarınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz.

İnternet Vergi Dairesi internet sayfası üzerinde artık vergi borcu sorgulama işlemleri de yapılabiliyor. GİB İnternet Vergi Dairesi internet sayfası üzerinde online olarak vergi borcu sorgulamaları vergi mükellefleri tarafından ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ekranından kolayca yapılabiliyor.

Vergi mükellefleri İnternet Vergi Dairesi’nin bu sorgulama ekranından vergi borcu sorgulama işlemleri için;

  • T.C. kimlik no,
  • Nüfus cüzdan seri/no,
  • Annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C. kimlik numarası

bilgilerini eksiksiz olarak girmesi gerekiyor. Bu sayede dijital portal üzerinden vergi borcu sorgulama kolaylığından yararlanarak devlete olan vergi borcu olup olmadığı veya olan vergi borçlarının tüm ayrıntılı ve güncel bilgilerini görüntüleyebilme imkanına sahip olabiliyor.

Maliye Bakanlığı’na vergi borcunun olup olmadığının sorgulanabildiği Gelir idaresi Başkanlığı’nın bu online hizmeti ile vergi mükellefleri bakanlığa olan tüm vergi borçlarının dönem, tutar, tür ve ödeme tarihleri gibi ayrıntılı bilgilerine ulaşabiliyor. Bu nedenle de dijital ortam üzerinde devlet kurumları tarafından sunulmuş olan online hizmetler arasında en çok tercih edilen ve kullanılan online devlet kurumu hizmeti olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online vergi borcu sorgulama hizmeti öne çıkıyor.

Vergi mükellefleri dijital ortamda yapabildikleri bu online sorgulama işlemi ile pratik şekilde MTV, ÖTV, Yur-Kur harcı ve Yargı harcı gibi devlete olan vergi borçlarını öğrenebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir