Veliaht Prens Philippe tahta çıkmaya hazır

Belçika Kralı İkinci Albert’in tahttan ayrılacağını açıklamasının ardından Veliaht Prens Philippe ilk kez konuştu.

Veliaht Prens Philippe tahta çıkmaya hazır

Kral İkinci Albert’in kahvaltı verdiği otelde davete katılan Prens Philippe, tahtta 20 yıl kalan babasına teşekkür etti. Prens Philippe,
“Üstlendiğim sorumlulukların tamamen farkındayım. Kendimi tüm gücümle görevimi yapmaya adayacağım” dedi.

Kralın beklenmedik şekilde tahttan çekileceğini açıklaması ülke medyasında da geniş yer buldu. İlk sayfalarından haberi duyuran gazeteler, ‘teşekkürler efendim’ ve ‘çekilme kararı beraber alındı’ başlıklarını kullandı.

Belçika halkı da kraliyet tacını giyecek olan Prens Philippe’in ülkeyi daha iyi temsil edeceğini düşünüyor. Melanie, “Tahta geçecek Prens Philippe’in iyi işler yapacağını ve Belçika’yı uluslararası sahnede daha iyi temsil edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Tahttan çekilme kararının ardından kraliyet ailesi uzmanları Veliaht Prens Philippe’in eşi Prenses Mathilde’nın Belçika’daki popülerliğine dikkat çekti. Uzmanlar ayrıca 53 yaşındaki Prens Philippe’in tahta çıkmaya hazır olduğunu söyledi.

euronews’a konuşan uzman Thomas de Bergeyck, “Prens Philippe’in kraliyet rolüne çabuk ayak uydurmasını bekliyorum. Prens 1993’te tahta çıkan babasından daha hazır. Albert tahta çıktığında devlet dördüncü reform sürecinde ve Belçika federal devlet olma yolundaydı. Bunların hepsi 20 yıldır devam ediyor. Prens Philippe’in bunlara alışmak için gerekli zamanı vardı” dedi.

Belçika Kralı İkinci Albert salı akşam saatlerinde ilerleyen yaşını ve sağlık durumunu göstererek tahttan çekileceğini açıkladı. Kral Albert, taç giyme ve taht devir töreninin ise ülkenin bağımsızlık günü olan 21 Temmuz’da yapılacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir