Vatikan Bankası'nın zirvesinde iki istifa

Vatikan'da yaşanan bankacılık skandalından sonra iki istifa geldi.

Vatikan Bankası'nın zirvesinde iki istifa

Katoliklerin ruhani önemli merkezlerinden biri olan Vatikan'ın bankası olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü'nün (IOR) üst yönetiminde yer alan iki yönetici istifa etti.

Vatikan Bankanın yöneticisi Paolo Cipriani ve yardımcısı Massimo Tulli, üst düzey bir ruban sınıfı üyesinin para akladığı ve 20 milyon Euro’nun İsviçre’den İtalya’ya getirilmesinde işbirliği yaptığı gerekçeleriyle gözaltına alınmasını ardından istifa etti.

Paolo Cipriani ve yardımcısı Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, resmi olarak IOR olarak bilinen Vatikan bankasından Papalık menfaati için istifa ettiklerini belirttiler.

Vatikan Bankası’nda görevli  Monsignor Scarano bir  tanıdığına ait 20 milyon Euro’nun İsviçre’den İtalya’ya getirilmesi girişiminde yardım ettiği gerekçesiyle suçlanmış ve  İtalyan gizli servisinde görevli Giovanni Maria Zito ve borsacı Giovanni Carenzio ile  birlikte  3 gün önce göz altına alınmıştı. Buna ek olarak, Scarano’nun ayrıca kiliseye yapılan bağışları zimmetine geçirdiği  de idda edilmekteydi.

Vatikan yeni bir atama yapılana kadar müdürlük görevine geçici olarak Ernst von Freyberg getirildiğini açıkladı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir