Van kahvaltısı rekora hazırlanıyor

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van kahvaltısı ve kahvaltı kültürünün önemini vurgulamak için bir rekor denemesi düzenlediklerini belirtti.

van kahvaltisi rekora hazirlaniyor

"En az 20 bin kişiye Van Kahvaltısı" rekorunun tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Doğan, Van'ın ve ülkenin tanınırlığına katkıda bulunmak, Van kahvaltısı ve kahvaltı kültürünün önemini vurgulamak için bir rekor denemesi düzenlediklerini söyledi.

Doğan, en az 20 bin kişinin katılımı ile dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasını kurmak istediklerini dile getirerek, rekor denemesinin 1 Haziran Pazar günü 09.30-10.30 saatleri arasında Van Kalesi yanındaki Atatürk Kültür Park'ında düzenleneceğini bildirdi.

Kahvaltı alanına girişlerin saat 07.30'da başlayacağını, rekorun daha önce ABD'de 18 bin 941 kişinin katılımı ile kırıldığını anlatan Doğan, katılımcılara yaklaşık 20'ye yakın kahvaltı çeşidinin ikram edileceğini kaydetti.

Vali Doğan, "Guinness Van Kahvaltısı Dünya Rekoru" etkinliğinin Van'ın tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Organizasyonun temel hedefi Van'ın marka değerine katkı sağlamaktır. Aynı zamanda çözüm süreciyle başlayan kardeşlik ortamının Van'da yarattığı değişimi de göstermek istiyoruz" dedi.

Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hatice Çoban da Van'ı "Kahvaltının Başkenti" yapan kültürün arka planında Van şehrinin kadim geçmişi, coğrafik yapısı, halkın yaşam tarzı ve geleneksel üretim potansiyeli bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Zengin floranın ürettiği bal ve yerel endemik otlardan elde edilen kahvaltı menüsü, her geçen gün zenginleşerek süt ve süt ürünlerinin doğal üretimi ile birleşerek Van şehrini kahvaltı kültürü açısından ayrıcalıklı bir konuma taşıdı. Onlarca yıllık beslenme alışkanlığında ayrıcalıklı bir konumda tanımlanan kahvaltı kültürü, Vanlılar'ın yaşamında bir konsept sunum haline dönüşmüş, günübirlik şehre gelen vatandaşlara ikramda öncelikli yer edinmiştir. Bugün bile Vanlılar konuklarını kahvaltı ile ağırlayarak günlük yaşamlarına başlıyor. Son 10 yıl içerisinde kır- kent demografik yapısı değişmesine rağmen, Van şehrinde kırsal üretim tarzında üretilen yerel ve doğal ürünler günübirlik Vanlılar'ın kahvaltı sofrasında yer almaya devam ediyor."

- "Van kahvaltısı sunmak isteyenler kanuni olarak geleneksel standartlara göre hazırlamak zorunda kalacak"

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva da Van'ın marka şehir olmak için birçok potansiyele sahip olduğunu dile getirerek, "Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak marka değerlerimizi korumak ve dünyaya tanıtma hedefi ile yola çıktık. Van kahvaltısı bunlardan sadece biri ve en bilinenidir. Van dışında, Van kahvaltısının aslına yani standartlarında uygun şekilde sunulmayan Van kahvaltıları marka değerimize zarar veriyor. Van kahvaltısının yöremize özgü ürünlerle doğal, sağlıklı ve zengin içeriğiyle geleneksel şekilde hazırlanan bir sofra olarak standardının hukuki olarak da korunması için Marka Tescil başvurusu Odamız tarafından yapıldı. Böylece ilimizde veya başka bir yörede Van kahvaltısı sunmak isteyenler kahvaltımızı kanuni olarak da geleneksel standartlara göre hazırlamak zorunda kalacaklar" diye konuştu.

Takva, dünya çapında bir marka şehir olmanın ikinci şartı olan marka bilinirliliğini artırmak için şehirlerini dünya çapında tanıtmaya karar verdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu amaçla, herkesin yapmaya cesaret edemeyeceği ve en az 20 bin kişinin katılacağı bir Guinness Van Kahvaltısı dünya rekoruyla başlamaya karar verdik. Marka tescil sürecimiz tamamlandığında dünyada bir öğünü ile markalaşmış tek il Van olacak. Yüzyıllardır yaşayan Van kahvaltısını Dünya Kültür Mirası listesindeki hak ettiği yere yazdırmak, Van'ı, insanlarımızı, doğal ve kültürel güzelliklerimizi, kurum ve kuruluşlarımızı kısaca Van kahvaltısının tüm bileşenlerini dünyaya tanıtmak için çıktığımız bu yolda herkese bir görev düşüyor. Hepimiz ele ele vermiş durumdayız Guinness Van kahvaltısı dünya rekoru ülkemizde başlayan barış sürecine de katkıda bulunacak."

- Rekor girişimi

Belirlenen menü, özel tasarımlı standart kutu içinde katılımcılara dağıtılacak. 30 bin adet kahvaltı paketi verilecek ve 60 çay, 20 kahvaltı paketi, 10 sıcak ikram dağıtım istasyonu kurulacak. 100 bin tanıtım broşürü ve 500 tanıtım dosyasının basıldığı etkinlik için 1.000 görevli de hizmet verecek.

Tüm katılımcılar tek kapıdan ve elektronik turnikelerden giriş yapacak. Tüm girişiler kamera çekimleriyle kayıt altına alınacak. Etkinlik alanından belirlenen saatten önce ayrılanlar rekora dahil edilmeyecek. Tüm katılımcılar eş zamanlı kahvaltıya başlayacak. Etkinlik zamanı iki kronometre ile takip edilecek. Etkinliğin yapıldığı alanda kullanılan tüm atıklar geri dönüşüm firması tarafından hemen etkinlik sonrası toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Etkinlik günü güvenlik, sağlık, itfaiye hazır bulunacak. Türkiye'nin farklı bölgelerine ait folklor ekipleri gösteri yapacak ve çocuklara yönelik eğlenceler düzenlenecek. "7'den 77'ye Barış ve Kardeşlik Sofrası" da kurulacak.

Basın toplantısına Van milletvekilleri Nazmi Gür ile Mustafa Bilici'nin yanı sıra Van Vakfı Başkanı Müjdat Çelik ve Van 100.Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da katıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *