Uygur Türklerini katleden Çin, ABD’ye de sert çıktı

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan çatışmaların ardından Çin’e eleştiriler yönelten ABD’ye Pekin’den sert cevap geldi.

Uygur Türklerini katleden Çin, ABD’ye de sert çıktı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde önceki gün yaşanan olaylar üzerine ABD’nin yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Sözcü, ABD’nin terörizmden bahsederken çifte standarttan kaçınmasını umduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington’un Çin’deki Müslümanlara ve Uygurlara yapılan ayrımcılık ve kısıtlamalardan derin endişe duyduğu ifade edilmişti.

Pekin’den bu açıklamalara yanıt gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin hükümetinin, tüm etnik gruplardan halkların, dini özgürlükler de dahil olmak üzere haklarını koruduğunu belirtti. ABD’nin de terör mağduru olduğunu söyleyen sözcü, Çin’in Washington yönetiminden terörizmle mücadele için uluslararası toplumla birlikte çalışmasını umduğunu söyledi.

ÖLÜ SAYISI 35’E ÇIKTI

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Lükçün kasabasında önceki gün yaşanan olaylar sonrasında ölü sayısının 35’e çıktığı açıklandı. Çin basını, saldırganların kasabadaki polis karakoluna ve yerel hükümet binasına saldırdıkları ve polis araçlarını ateşe verdiklerini yazmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir