Üst bantta 100 baz puan artış bekliyor

Morgan Stanley, faiz koridoru üst bandının 100 baz puan artırılmasını bekliyor.

Üst bantta 100 baz puan artış bekliyor

Morgan Stanley bugün yayınladığı raporda TCMB'nin daha fazla esnekliğe ve daha fazla manevra alanına ihtiyaç duyduğunu ve 23 Temmuz'da yapılacak Para Politikası Komitesi toplantısının TCMB'nin bu esnekliği, manevra alanını kazanması için fırsat sunduğunu bildirdi.

Morgan Stanley raporunda, TCMB'nin 23 Temmuz toplantısında faiz koridoru üst bandını artırmasını güçlü bir olasılık olduğunu belirtirken, bu beklenti ile piyasaların bir miktar istikrar kazandığına da dikkat çekti. 

TCMB'nin 23 Temmuz PPK toplantısında faiz koridoru üst bandını 50 baz puan artırmakla yetinip, önümüzdeki aylarda daha fazlasını yapmayı seçmesi riski olduğunu belirten Morgan Stanley, TCMB'nin atabileceği diğer adımın ise 100 baz puan artırım yapmak olduğunu vurguladı. Kendilerinin beklentilerinin de 100 baz puan artırım olduğunu ifade eden Morgan Stanley, TCMB'nin bu yönde atacağı adımın esnekliği bir miktar iyileştireceğini belirtti. 

Morgan Stanley, FED'in atacağı adımlara bağlı olarak TCMB'nin önümüzdeki dönemde faiz koridorunu daha da genişletmesinin gerekebileceğini de vurguladı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir