UEFA kararıyla 60 milyon lira buhar oldu

UEFA kararının ardından borsada sert düşen Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın piyasa değeri bir günde 59 milyon 600 bin lira eridi.

UEFA kararıyla 60 milyon lira buhar oldu

CEREN DİLEKÇİ / Beşiktaş'a 1 yıl Fenerbahçe'ye ise 1 yılı ertelemeli 3 yıl Avrupa Kupalarından men cezası gelmesinin ardından iki kulübün borsadaki toplam değer kaybı 60 milyon lirayı buldu.

UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş futbol takımları hakkındaki Avrupa kupalarından men kararının ardından iki kulübün borsada işlem gören hisseleri günü düşüşle kapadı. 

 

Tabandan açılarak güne 27,60 liradan başlayan Fenerbahçe hisseleri yüzde 6,58 oranında değer kaybederek günü 28,40 liradan tamamladı. Fenerbahçe'nin piyasa değeri 760 milyon liradan 710 milyon liraya gerileyerek 50 milyon lira eridi.

 

Beşiktaş hisseleri ise kapanışa yakın kayıplarının bir kısmını geri alarak yüzde 2,76 oranında geri çekilmeyle 1,41 liradan işlem gördü. Kulübün piyasa değeri 9 milyon 600 bin lira eriyerek 338 milyon 400 bin liraya geriledi. İki kulübün piyasa değeri toplamda 60 milyon lira erimiş oldu.

 

Beşiktaş ile Fenerbahçe hisselerindeki sert düşüşe karşılık Trabzonspor ile Galatasaray hisseleri günü yükselişle kapadı. Trabzonspor hisseleri günü yüzde 6,23'lük yükselişle 6,48 liradan tamamlarken kulübün piyasa değeri 9,5 milyon lira artışla 162 milyon liraya çıktı. Galatasaray hisseleri günü yüzde 3,05'lik yükselişle 30,40 liradan tamamladı, kulübün piyasa değeri 12,5 milyon lira artışla 423,7 milyon liraya yükseldi.

 

CAS OLUMSUZ SONUÇLANIRSA 3 TEMMUZ SÜRECİNE GERİ DÖNÜLÜR

 

Kararı yorumlayan Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, yaklaşık 3 gün içerisinde kulüplerin Tahkim Kurulu'na gidip itiraz edeceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir hafta içerisinde UEFA'da Tahkim Kurulu toplanacak, savunmalar tekrar alınacak. Temmuz'un ikinci haftasına kadar bu cezaların kesinleşip kesinleşmediği ortaya çıkacak. Ben cezanın gelmeme  ihtimalini yüksek buluyorum. Romanyadaki FC Steauabükreş'in ceza almamış olması Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ceza almamış olması için bence yeterli bir sebep. Romanyadaki olay ispatlanmış bir suç. Ceza sabitlenirse Fenerbahçe ve Beşiktaş CAS'a başvuracaklar, oradaki süreç izlenecek. Yani Tahkim Kurulu olumsuz cevap verse bile olayı döndürmek için CAS süreci var. CAS Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı haklı bulursa bu kulüplerin UEFA nedeniyle yedikleri zararın hepsini UEFA karşılamak zorunda. CAS süreci olumsuz şekilde sonuçlanırsa Türkiye, 3 Temmuz sürecine geri döner''

 

HİSSELER TAHKİM SÜRECİNE KADAR YATAYDA KALIR

 

Fenerbahçe ile Beşiktaş hisselerinin tahkim sürecine kadar yatayda kalacağını kaydeden Uskuay, ''Satan belli bir noktaya kadar sattığı için herkes Tahkim sonucunu bekler'' dedi.

 

Uskuay, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmadığı için 35 milyon eurodan, Beşiktaş'ın ise 15 milyon eurodan olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir